Suriyeli muhalifler ilerleyişini sürdürüyor

Muhalifler son 2 ayda İdlib, Halep, Kalamun ve Dera başta olmak üzere çeşitli cephelerde büyük ilerleme kaydetti.

Anadolu Ajansı 19.05.2015 - 11:49

Suriyeli muhalifler ilerleyişini sürdürüyor
Arşiv

Suriyeli muhalifler son 2 ayda İdlib, Halep, Kalamun ve Dera başta olmak üzere çeşitli cephelerde büyük ilerleme kaydetti. 

Tüm saldırılara rağmen 2 senedir elinde bulundurduğu ve “efsanevi” olarak nitelendirdiği Vadi Dayf ile Hamidiye kışlalarının kontrolünü de muhaliflere kaptıran rejim güçleri, bu yılın başından bu yana büyük kayıplar vermeye başladı. 

MUHALİFLER İDLİB VE CİSR EŞ-ŞUĞUR'U ELE GEÇİRDİ

Muhaliflerin çatı birliği konumundaki Fetih Ordusu'na bağlı birlikler, yaklaşık bir buçuk ay önce 5 gün süren yoğun çatışmaların ardından İdlib'in kontrolünü ele geçirmeyi başardı. Ardından 25 Nisan'da da Cisr eş-Şuğur muhaliflerin eline geçti. 

"MUHALİFLERİN MASTUMA'NIN TAMAMINDA KONTROLÜ SAĞLAMASI AN MESELESİ"

 AA muhabirine konuşan Ahraru'ş Şam İslami Harketi'nin Sözcüsü Ahmed Karaali, "Fetih Ordusu, İdlib kent merkezi ve Cisr eş-Şuğur'u aldıktan sonra Mastuma'ya doğru yöneldi. Mastuma köyü yakınlarındaki Mukbile köyünü, stratejik öneme sahip Mastuma tepesini ve bazı noktaları ele geçiren muhaliflerin,  Mastuma'nın tamamında ve rejimin karargah olarak kullandığı devlet hastanesinde kontrolü sağlaması an meselesi" dedi.

Fetih Ordusu'nun Mahkeme Heyeti Başkanı Abdullah el-Muhaysini de İdlib'i tamamen aldıktan sonra savaşın seyrini ve taraflar arasındaki güç dengesini değiştirecek yeni bir cephe açacaklarını dile getirdi.

HALEP'TEKİ ÇATIŞMALAR

Rejim güçlerinin Halep'in doğusunda sanayi bölgesinden, batısında ise Handarat bölgesinden kent merkezine doğru ilerleyerek muhaliflerin tek çıkış noktasını kapatma ve kenti tamamen kuşatma altına alma çabası muhalifler tarafından engellendi. Bazı yeni noktaları da ele geçiren muhalifler,  Eski Halep, Cemiyyet'üz-Zehra bölgesi ve Hava İstihbarat Merkezi'ne saldırılar düzenledi, binaların altına kazdıkları tünellere yerleştirdikleri bombaları patlatmak suretiyle Hava İstihbarat Merkezi'nin bir kısmını imha etti. 

"HEDEF, HİZBULLAH VE ORTAKLARINI TAHLİYE ETMEK"

Öte yandan, Şam'ın kuzeybatısındaki Kalamun bölgesi bir seneden uzun süren sükunetin ardından, günlerdir muhalifler ile Hizbullah militanları arasında yaşanan askeri hareketliliğe ve vur-kaç tarzı çatışmalara sahne oluyor.

Kalamun'daki muhalif grupları içeren El-Kalamun Fetih Ordusu sözcülerinden Zekeriya eş-Şami, "El-Kalamun Fetih Ordusu, rejim güçlerine ait uçaklar tarafından desteklenen Hizbullah güçlerinin birçok saldırısını püskürtmeyi ve Musa Tepesi'nin kontrolünü ele geçiren bu güçleri birkaç saat içinde buradan çıkarmayı başardı" diye konuştu.

MUHALİFLER, DERA'DA SAVUNMADAN SALDIRIYA GEÇTİ

Muhalifler Dera'nın güneyinde de birkaç stratejik noktada ilerleme kaydetti.  Suriye rejim güçlerinin büyük ölçüde İran ve Afganistanlı militanlara dayandığı bu bölgede, artık muhalifler savunma durumundan saldırı durumuna geçti. 

Sayfa Yükleniyor...