İlişkili Haberler

Irak ve Suriye'de ilerleyişini sürdüren IŞİD yeni bir cephe açtı. IŞİD Suriye'nin ikinci büyük kenti Halep'e saldırı başlattı.

IŞİD militanları, kentin kuzeybatısında diğer muhalif grupların kontrolündeki 25 köyü ele geçirdi. Böylece IŞİD, Türkiye sınırı yakınlarındaki Azaz kentine de yaklaşmış oldu.

Azaz'ın IŞİD'in eline geçmesi halinde Halep'teki muhaliflere giden ikmal yolu kapanırken kentteki muhaliflerin varlığı da tehlikeye girecek.

Suriyeli silahlı muhalifler, Halep'ın kuzeyine takviye güç sevkederken IŞİD'e karşı koyabilmek için uluslararası koalisyondan yardım istedi. Muhalifler, IŞİD militanlarını vurması için uluslararası koalisyona örgüt mevzilerinin koordinatlarını verdiklerini duyurdu.

Muhalifler, uluslararası koalisyonu IŞİD'in ikmal yolunu kuşatmasına göz yummakla suçladı. ABD'nin yürüttüğü "eğit-donat" programından çekilebileceklerini belirtti.

TÜRKİYE'DE 3 YILDA 2 BİN MİLİTAN EĞİTİLECEK

ABD ve Türkiye 2 bin Özgür Suriye Ordusu militanını "eğit-donat" programı çerçevesinde eğitiyor. Ilımlı Suriyeli muhaliflerin eğitimine Kırşehir'de Hirfanlı yakınlarında başlandı. "Eğit-donat" programı kapsamında IŞİD’e karşı 3 yılda 2 bin muhalif militan eğitilerek Suriye'ye gönderilecek.

Eğitim için ABD Özel Kuvvetleri’nden 123 asker Türkiye’ye gelmişti. ABD'den gelen askerlerin 40’ı Kırşehir’e, 83’ü silahları dağıtmak için İncirlik’e konuşlanmıştı. ABD, radikal dinci unsurlardan sızma olabileceği endişesiyle eğitim verilecek muhalifleri kendi belirlemişti.

Ankara ile Washington, ılımlı Suriyeli muhaliflere silah eğitimi vermeyi amaçlayan "eğit-donat" programını şubat ayında imzalamıştı.

TÜRKİYE SINIRINA DOĞRU KAÇIYORLAR

IŞİD'in ilerleyişi karşısında siviller de Türkiye sınırına doğru kaçıyor. IŞİD'in saldırısı muhaliflerin İdlib ve Cisr eş-Şugur'dan sonra Halep'in rejim kontrolünde olan güney bölümünü de ele geçirmek için saldırmaya hazırlandığı sırada gerçekleşti. Son günlerde yaşanan çatışmalarda 100'den fazla kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.