Suriyeli muhaliflerden 'stratejik' saldırı

Suriye'de muhalifler, ülkenin kuzeyinde kilit öneme sahip Taftanaz hava üssünü ele geçirmek için operasyon başlattı.

Haberler 03.11.2012 - 15:32

Suriyeli muhaliflerden 'stratejik' saldırı

İnternette yayınlanan bir videoda, silahlı muhaliflerin ülkenin iki büyük kenti Halep ve Şam arasında stratejik öneme sahip bölgenin kontrolünü ele geçirmek için Taftanaz üssüne saldırdığı görülüyor.

Videoda, beş farklı birlik halinde hareket eden Suriyeli muhalifler, şafak vakti Taftanaz üssüne düzenledikleri saldırı sırasında çok sayıda roket ve havan topu fırlatıp çeşitli silahlarla ateş açarken görülüyor.

Suriyeli muhaliflerin saldırısı, muhaliflerin Katar'ın başkenti Doha’da düzenleyeceği toplantının birgün öncesine denk gelmesi dikkat çekti.

ESAD HAVADAN BOMBALADI
Suriye'nin İdlip kentinde ise, yaklaşık iki hafta süren çatışmalar sonucu muhaliflerin eline geçen DÜveyle Hava Savunma Üssü'nün ise Esad'e bağlı güçlerce havadan bombalandığı ileri sürüldü.

Suriye ordusu ile muhalifler arasında yoğun çatışmaların yaşandığı İdlip'e bağlı Düveyle köyünde Özgür Suriye Ordusu büyük oranda kontrolü ele geçirdi.

Köyün üst bölgelerinde yer alan Suriye ordusuna ait hava savunma sistemlerinin, Esad'e bağlı güçler tarafından havadan bombalandığı gözlendi.

Düveyle köyünde bulunan Hava Savunma Üssü'nden yükselen dumanlar Hatay'ın Altınözü ilçesi Hacıpaşa beldesinden de görülüyor.

SAVAŞ SUÇU
Suriyeli muhaliflerin, orduya bağlı askerleri öldürürken çekilen görüntüleri de yayınlanmış, Birleşmiş Milletler görüntüler için ‘savaş suçu işlendiğine dair kanıtlar’ olabileceğini belirtmişti.

Sayfa Yükleniyor...