Suriyeli muhaliflere Kürt lider

Suriye Ulusal Konseyi, Kürt aktivist Abdel Basset Sayda’yı yeni liderleri olarak belirlediklerini açıkladı.

Haberler 10.06.2012 - 09:27

Suriyeli muhaliflere Kürt lider

Konsey’den yapılan kısa açıklamada, “Sayda, Dr. Burhan Galyun’un ardından Suriye Ulusal Konseyi’nin yeni lideri seçilmiştir” ifadesi kullanıldı. Sayda, göreve getirilmesinin ardından yaptığı ilk açıklamada, "Esad rejiminin son kozlarını oynadığını" söyledi.

AFP'ye konuşan Sayad, "Hassas bir döneme giriyoruz. Esad rejimi son kozlarını oynuyor... Artan katliamlar ve yerleşimlere yağan havan topları bunun işareti" dedi.

Akademik eğitimini Paris’te tamamlamış olan Galyun, muhalefette yaşanan bölünmelerin önüne geçemediği ve konseyin güvenilirliğine zarar verdiği gerekçesiyle maruz kaldığı baskılar sonucu geçtiğimiz ay görevini terk etmişti.

Muhalifler, Galyun’u, Yerel Koordinasyon Komiteleri’nin faaliyetlerini görmezden gelmekle de eleştirmişti. Bu komiteler, Suriye’nin dört bir yanındaki Esad karşıtı protesto gösterilerini tetiklerken, Müslüman Kardeşler örgütüne ülkede nüfuz kazandırmıştı.

Yaklaşık 20 yıldır İsveç’te sürgünde yaşayan Sayda, Suriye Ulusak Konseyi içindeki farklılıkları ortadan kaldırabilecek bir isim olarak kabul görülüyor. Aynı zamanda, Sayda’nın çok sayıda etnik grup ve mezheple yakınlaşabileceği düşünülüyor.

Sayfa Yükleniyor...