'Suriyeli muhalifleri silahlandıralım'

Katar Başbakanı Şeyh Hamad bin Cassım el Tani, Esad rejimine karşı Suriyeli muhaliflerin silahlandırılmasını talep etti.

Haberler 27.02.2012 - 15:10

'Suriyeli muhalifleri silahlandıralım'

Uluslararası toplumun Suriye muhalefetine silah sağlaması gerektiğini savunan El Tani, muhaliflere Suriye içinde güvenli bir bölge oluşturulması için Arap ülkelerinin liderlik yapmasını istedi. Norveç'i ziyaret eden Katar Başbakanı El Tani, "Onlara yardım için gerekli olan ne varsa yapmamız lazım. Buna kendilerini savunmaları için silah vermek de dahil" dedi.

REFERANDUM SONUÇLARI BEKLENİYOR
Suriye, anayasa referandumunun sonuçlarını beklerken, Humus kentine yönelik askeri operasyonlar devam ediyor. Suriye ordusu, top ve roketlerle, Humus'un muhaliflerin denetimindeki bölgelerini hedef aldı. Bugünkü saldırılarda en az 7 kişi yaşamını yitirdi. Yeni anayasa, 1963'den beri süren Baas Partisi'nin egemenliğine son veriyor ve 3 ay içinde çok partili seçimlere gidilmesini öngörüyor. Muhalifler referandumu boykot etmişti.

AB’DEN YENİ YAPTIRIMLAR
Uluslararası toplum da Şam yönetimine baskıyı artırmanın yollarını arıyor. Avrupa Birliği, Suriyeli 7 bakana daha vize yasağı getirerek, mal varlıklarını dondurma hazırlığında.

Suriye Merkez Bankası’nın faaliyetlerinin kısmen dondurulması, Avrupa Birliği’yle Suriye arasındaki altın ve değerli madenlerin ticaretinin durdurulması ve Suriye'ye hava kargosunun yasaklaması yönünde de kararlar alınması bekleniyor.

Sayfa Yükleniyor...