Suriyeli taraflar aynı masada

Cenevre'deki Suriye müzakelerinde bugün Esad rejimiyle muhalifler ilk kez yüz yüze görüşüyor.

Haberler - Anadolu Ajansı 25.01.2014 - 11:04

Suriyeli taraflar aynı masada

Suriyeli taraflar, ülkede iç savaşın başlamasından bu yana ilk kez aynı odada yüz yüze bir araya geldi.

Suriye muhalefeti ve rejimini temsil eden heyetler, BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar El İbrahimi ile BM'nin Cenevre ofisinde görüşmeye başladı.

BM Sözcüsü Corinne Momal-Vanian, görüşmelerin başladığını gazetecilere gönderdiği e-posta ile duyurdu.

Çok sayıda ülke ve uluslararası kuruluşun katılımıyla çarşamba günü başlayan Cenevre-2 Konferansı'nın ardından BM Özel Temsilcisi İbrahimi, dün taraflarla ayrı ayrı görüşmüş ve bugün ilk kez aynı odada bir araya gelmek üzere mutabakata vardıklarını açıklamıştı.

Tarafların bugünkü ilk görüşmede birbirleriyle doğrudan muhatap olmayacakları, İbrahimi aracılığıyla iletişim içinde olacakları belirtiliyor.

Surileyi muhalif kaynaklar, yönetimi temsil eden heyetle, Özel Temsilci İbrahimi'nin öncülüğünde varılan anlaşma gereği Cenevre-1'de alınan kararlar üzerinde mutabakat sağlandığı ve bugünkü görüşmede kararların kabulüne ilişkin mutabakat imzalanacağını belirtmişti. Ancak rejim kanadı böyle bir mutabakata varılmadığını söylüyor.

Cenevre-1 Bildirisi'nin en önemli unsurunu, tarafların "karşılıklı rızası temelinde tam icra yetkisine sahip bir geçiş yönetiminin kurulması" oluşturuyor.

Bugünkü görüşmede ayrıca, bazı bölgeleri kuşatma altında olan Humus'taki insani durumun ele alınabileceği, yerel bir ateşkes sağlanması ve insani yardımların geçişi hakkında ilerleme sağlanabilirse, benzer durumdaki diğer bölgeler için de görüşülebileceği ifade edilmişti.

Suriye'de 2011 yılında başlayan iç savaşta yaklaşık 150 bin kişinin hayatını kaybettiği, 9 milyon kişinin evsiz kaldığı tahmin ediliyor.

Sayfa Yükleniyor...