'Suriyeli'de katliamlar durdurulsun'

Suriyeli muhaliflerin Antalya'da düzenlediği toplantı sonrasında konuşan Türkmen muhalifler, katliamların durdurulması çağrısını yaptı.

'Suriyeli'de katliamlar durdurulsun'

Suriye'den Türkiye'ye gelen yüzlerce muhalif dün Antalya'da toplandı. Muhalefetin çeşitli kanatlarını bir araya getiren toplantıda, alternatif bir rejimin nasıl oluşturulabileceğinin görüşüldüğü açıklandı.

Müslüman Kardeşler, Suriye'deki Kürt azınlığı ve Suriye'deki bazı protestocuların katılacağının duyurulduğu konferansa çok sayıda temsilcinin konferansa katılmadığı da gelen hanerler arasında.

'KATLİAMLAR DURDURULSUN'
Suriyeli muhalif Türkmenler, toplantı sonrası yaptıkları açıklamada "masum Suriye halkına yapılan katliamların durdurulması ve katliamların uluslararası alanda soruşturulması" çağrısında bulundu.

Suriye Türkmen Hareketi Sözcüsü Ali Yılmaz Öztürkmen yaptığı açıklamada, "Suriye'de Değişim Konferansı" çerçevesinde basına dağıtılan açıklamada, "Biz Suriye Türkmenleri olarak, Suriye halkını oluşturan milletlerin yapmış olduğu bu devrimi, Esat ailesi ve Baas rejimcinin düşürülmesi için var gücümüzle destekliyoruz" dedi.

Öztürkmen, şunları kaydetti:

"1996'da masum Türkmenlere yapılan katliamı unutmayacağız. Bugün, faşist dikta Baas rejiminin düşürülmesi için Suriye halkının kenetlenmesi günüdür. Suriye halkının isteklerini karşılayacak demokratik ulusal anayasanın getirilmesinin günüdür.

Buradan tüm dünya halkları ve uluslararası kuruluşlara sesleniyoruz. Masum Suriye halkına, Esad çeteleri tarafından yapılan katliamlar durdurulsun ve yapılan katliamlar uluslararası alanda soruşturulsun, gerçekler ortaya çıkarılsın. Düşmana karşı duruş ve mücadele verme bahanesi altında, 50 yıla yakın aldatmacadan sonra bu rejim geçerliliğini kaybetmiş ve maskesi düşmüştür."

Öztürkmen, Golan Tepeleri'nin de İsrail'e satıldığını iddia ederek, Suriye halkına ve topraklarına yapılan sürekli  saldırılara rağmen İsrail'e karşı tek bir kurşun atılmadığını, İsrail'e güvenli sınır sağlandığını öne sürdü.


'ORDUNUN GÖREVİ MASUM HALKI KORUMAK'
Rejimin anayasayı ve ulusal kanunları çiğnediğini, Dera'daki masum halka yönelik kanlı vahşeti düşmana göstermesini dilediklerini söyleyen Öztürkmen, ulusal orduya da çağrı yaparak, "Görevlerinin rejimin korunması değil masum halkımızın Esad çetelerinden korunması olduğunu, bu rejimin bittiğini, maskesinin düştüğü, masum insanların kafataslarından yapılan korku duvarının yıkıldığını, vatan ve halkın kalıcı olduğunu hatırlatmak isteriz." dedi.


FT: BİRLİK SAĞLANAMIYOR
Dış basını da konferansa büyük ilgi gösterdi. İngiliz Financial Times gazetesi hazırladığı haberde muhaliflerin birlik sağlamada zorlandığı yorumunu yaptı.

Haberde, "Suriye'de halen gelişen ve değişen protestolar dikkate alındığında, bazı muhalifler Antalya'daki toplantıyla neye ulaşılabileceğini sorguladı" ifadesi kullanıldı. Gazete Suriye'de rejim karşıtı protestoların başlamasından bu yana 850'den fazla kişinin öldüğünün tahmin edildiğini de vurgulandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...