Suriyeliler Rusya'dan yardım istedi

Rusya'nın İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplanan bir grup Suriyeli ülkelerinde yaşanan olayların durdurulması için Rusya'dan destek istedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 14.06.2011 - 15:56

Suriyeliler Rusya'dan yardım istedi

''Suriye Halkı ile Dayanışma Platformu'' üyesi bir grup Suriyeli, ülkelerinde yaşanan olayların durdurulmasına yönelik Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyinden kınama ve yaptırım kararının çıkması için Rusya'dan destek istedi.

Grup adına hazırlanan ve başkonsolosluğa verilecek olan mektubu okuyan Fevzi Zakir, Suriye halkının 40 yıldır dikta rejiminin zulmü karşısında özgürlük mücadelesi verdiğini ifade ederek, bu rejimin yolsuzluk batağına saplandığını ve halkın isteklerine silahla yanıt verdiğini söyledi.

Suriye halkının, demokrasiye özlemini, özgür ve onurlu yaşama arzusunu barışçıl yöntemlerle dile getirmek için bütün dinsel, etnik ve siyasal oluşumlarıyla gösteriler düzenlediğini belirten Zakir, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Halkı bastırmak için kullanılan insanlık ve çağ dışı yöntemler ve toplu katliamlar ülkeyi büyük bir felakete doğru sürüklemektedir. Bugüne kadar dikta rejiminin, sivil halka düzenlediği saldırılar sonucunda bin 500'ü aşkın sivil öldürülmüş, 5 binden fazlası yaralı bırakılmış ve 12 bini aşkın kişi tutuklanmıştır.

Türkiye'de bulunan topluluk olarak, Suriye'de özgürlük mücadelesini veren onurlu halkımız adına dost Rusya Federasyonu hükümetinin vereceği desteği önemsiyor ve arzuluyoruz. Rusya'dan BM Güvenlik Konseyinin katliamlarının son bulmasına yönelik yaptırım ve kınama kararına destek vermesini yürekten istiyoruz.''

Arapça olarak da okunan mektup, daha sonra başkonsolosluk kapısının önündeki posta kutusuna bırakıldı.

Ellerinde Suriye bayrağı, yaralıların fotoğrafları ve ''Beşşar'ın Reformu/1500 ölü, 10 bin tutuklu, 30 bin yaralı'' dövizleri bulunan grup, daha sonra olaysız dağıldı.

Sayfa Yükleniyor...