Rus parlamentosunda konuşan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, "Maalesef, ABD ile görüşmelerde işlerin çok da yolunda gitmediğini söylemek zorundayız" dedi.

Suriye'ye yönelik bir askeri müdahaleden endişe ettiklerini dile getiren Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Ryabkov, ABD'li yetkililerin, Esad rejiminin cezalandırılması olasılığını her defasında dile getirdiklerini iddia etti.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, "Biz bundan bazı çıkarımlarda bulunuyoruz ve uluslararası hukuku çiğneyen bir müdahale tehdidinin tamamen ortadan kalkmadığını, sadece ötelendiğini düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

'BM DENETÇİLERİ SURİYE'YE DÖNECEK'
Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Ryabkov, BM kimyasal silah denetçilerinin, kimyasal silah kullanımıyla ilgili iddiaları araştırmak için 25 Eylül Çarşamba günü, Suriye'ye döneceklerini de belirtti.

'UMUTLUYUZ AMA GARANTİSİ YOK'
Ryabkov, Suriye'deki kimyasal silahların yasaklanması için BM Güvenlik Konseyi'nde bu hafta içinde bir karar çıkması konusunda umutlu olduklarını ancak bunun bir garantisinin de bulumadığını söyledi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Şam'da 21 Ağustos’ta meydana gelen kimyasal saldırının muhalifler tarafından işlendiğine dair “somut kanıt” teslim almak için geçtiğimiz hafta Suriye'ye gitmişti.

Suriye yönetiminin verdiği yeni kanıtları Rus uzmanların inceleyeceğini belirten Ryabkov, "Suriye’nin verdiği materyalleri büyük bir ciddiyetle inceleyeceğiz" demişti.