Suriye'ye 'barış gücü' teklifi

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, barış sağlanması durumunda bir çok ülkenin Suriye'ye barış gücü göndermeyi teklif ettiğini söyledi.

Haberler 24.01.2014 - 02:04

Suriye'ye 'barış gücü' teklifi

Ekonomi Forumu'na katılmak için Davos'ta bulunan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, El Arabiya kanalına bir röportaj verdi.

Kerry'nin açıklamaları Suriye krizine ilişkindi.

Cenevre'de bugün başlayacak Suriye konulu konferansa değinen Kerry, barış sağlanması halinde çok sayıda ülkenin Suriye'ye barış gücü göndermeyi teklif ettiğini söyledi.

Kerry, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın ise iktidarı bırakmaya henüz hazır olmadığını belirtti.

RESMİ GÖRÜŞMELER BAŞLIYOR
Suriye rejimi ve muhalefetinin barış için çözüm arayışında bulunacağı Cenevre-2 Konferansı'nın resmi görüşmeleri bugün başlayacak.

İsviçre'nin Montrö kentinde yapılan uluslararası katılımlı önceki günkü toplantıda Beşşar Esad'ın akıbetini belirleyecek sert tartışmalar yaşanmıştı.

Ancak Birleşmiş Milletler'in uluslararası arabulucusu Lahdar Brahimi, tarafların somut konulara girmeye hazır olduklarını söyledi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ise taraflardan güven artırıcı bir adım olarak tutukluları salıvermelerini istediğini söyledi ve "Artık yeter, müzakere etmenin zamanı geldi" dedi.

İlk ayağı çarşamba günü Montrö'de gerçekleşen Cenevre Konferansı'nın resmi müzakereleri, bugün başlayacak.

Sayfa Yükleniyor...