Suriye'nin kimyasal silahlarının uluslararası denetim altına alınması ve ihması için İsviçre'nin Cenevre kentinde üç gündür ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov arasında görüşme yapılıyor.

İki ülke dışişleri bakanları bugünkü görüşmeler sonrası ortak basın toplantısı yaptı.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Suriye'nin kimyasal silahlarının denetlenmesi konusunda Rusya ile 6 maddelik bir plan üzerinde anlaşma sağladıklarını belirtti.

Kerry'nin açıkladığı plan, Suriye'nin kimyasal silahlarının kimyasal silah uzmanları tarafından denetlenmesinin yanı sıra yok edilmesini de kapsıyor.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, "Rusya ile Suriye'nin kimyasal silahlarının imhası konusunda anlaşmaya vardık. Suriye elindeki kimyasal silahlarla ilgi bir hafta içinde bilgi sunmalı" dedi. 

'2014 ORTASINA KADAR TAMAMLANMALI'
BM denetçilerinin Kasım ayına kadar Suriye'ye gitmesi gerektiğini de belirten Kerry, Suriye'nin kimyasal silahlarının imhasının gelecek yılın ortalarına kadar tamamlanmasını istediklerini vurguladı. ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Suriye'nin tüm kimyasal tesislerini BM denetçilerine açması gerektiğini de belirtti.

'ASKERİ MÜDAHALE' POLEMİĞİ
ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Suriye'deki Esad rejiminin kimyasal silahlarla ilgili verdiği sözü yerine getirmemesi durumunda, silahlı müdahaleye izin veren BM anlaşmasının 7.maddesinin devreye girmesi için Rusya ile anlaştıklarını söyledi.

LAVROV: ASKERİ GÜÇ KULLANIMI ÖNGÖRMÜYOR
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise, ABD ile vardıkları anlaşmanın Suriye'ye askeri güç kullanımını öngörmediğini ifade etti.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, "Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü, prosedürlerin herhangi bir şekilde ihlal edildiğini bildirmesi halinde, konu BM Güvenlik Konseyi tarafından ele alınacaktır ve Konsey gerekli ve somut tedbirleri alacaktır" şeklinde konuştu.

MADDE NE DİYOR?
7. madde BM Güvenlik Konseyi'ne barışa zarar verildiğinde askeri müdahale ya da silahlı güç kullanmadan yaptırım uygulama yetkisi veriyor.