'Suriye'ye BM barış gücü planı yok'

BM ve Arap Birliği Suriye özel temsilcisi Lakhdar Brahimi, Birleşmiş Milletler'in bu aşamada Suriye'ye barış gücü gönderme planı bulunmadığını söyledi.

Haberler 30.10.2012 - 11:00

'Suriye'ye BM barış gücü planı yok'

BM ve Arap Birliği Suriye özel temsilcisi Lakhdar Brahimi Rusya'nın başkenti Moskova'da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'la bir araya geldi.

Kurban Bayramı'nda Suriye'de 'ateşkes'e uyulmaması konusunda üzgün olduğunu belirten Brahimi, "BM Suriye'ye barış gücü göndermeyi planlamıyor. Eğer BM Güvenlik Konseyi, Suriye halkına yardımcı olmak için barış misyonu göndermeye karar verirse, o zaman barış misyonu hazır olacak" dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise BM ve Arap Birliği Suriye özel temsilcisi Brahimi ile faydalı bir görüşme yaptığını belirterek, "En önemli konu, Suriyelileri görüşme masasına oturmaları konusunda cesaretlendirmektir" şeklinde konuştu.

Suriye'de ateşkes sağlanması yönündeki girişimlerin önemsenmemesinin Moskova'da hayal kırıklığı yarattığını dile getiren Lavrov, "Tüm yabancı oyuncular etkilerini göstererek, Suriye'deki taraflara ateşkes yönünde sinyaller yollamalıdırlar" dedi.

Suriyeli muhalifler ise, Esad rejiminin Kurban Bayramı'nın bitmesiyle ülke genelinde 60 noktaya hava saldırısı düzenlediğini iddia etti.

Suriye'de Kurban Bayramı boyunca 500'den fazla kişinin saldırılarda hayatını kaybettiği belirtiliyor. Muhaliflere göre, sadece dün düzenlenen saldırılarda 80 kişi öldü.

Sayfa Yükleniyor...