Ortadoğu ve Kuzey Afrika’yı sarsan isyan dalgası sonunda Suudi Arabistan’a da ulaştı. Dün akşam ülkenin doğusunda Şiilerin çoğunluğu oluşturduğu bölgede gösteriler yapıldı.

Akşamki gösterilerden sonra bugün de başkent Riyad da dahil olmak üzere ülke çapında bugün cuma namazından sonra büyük gösteriler düzenlenmesi planlanıyor. Polisin gösteriye sert müdahalede bulunulabileceğinden endişe ediliyor. Suudi güvenlik kuvvetlerinin demokratik reform çağrısıyla yapılması planlanan gösteriler öncesinde başkent Riyad çevresine konuşlandığı belirtiliyor.

Görgü tanıkları, özellikle alışveriş merkezleri ve anayolların etrafında coplar ve gözyaşartıcı gazla donanmış polisin konuşlandığını söylediler.

POLİS ATEŞ AÇTI
Bu arada, Katif şehrinde dün geceki gösteride, polisin kalabalığı dağıtmak için açtığı ateşte en az 3 kişinin yaralandığı, ateşin 10 dakika süreyle devam ettiği bildirildi. Bir görgü tanığı ise yaralı sayısının 12 olduğunu söyledi. Görgü tanığı polisin protestocuları ayrıca copla dövdüğünü de anlattı.

Görgü tanıkları, 9 Şii tutuklunun serbest bırakılmasını isteyen tümü Şii 600 ila 800 kişilik gösterici grubunun yürüyüşü sona ererken, askerlerin protestoculara ateş açmaya başladığını anlattılar.

İçişleri Bakanlığı sözcüsü ise, protestocuların ateş açması üzerine polisin havaya gerçek mermilerle ateş açarak karşılık verdiğini söyledi.

Ülkede şimdiye kadar düzenlenen gösteriler daha ziyade doğuda, tutukluların serbest bırakılmasını isteyen Şiiler tarafından yapıldı. Ancak Facebook üzerinden örgütlenen eylemciler bugün başkent Riyad'da büyük bir gösteri çağrısında bulundu.

‘GÖSTERİLER DİNE AYKIRI’
Gösterileri yasaklayan ve protestoların ülkedeki diğer kentlere yayılmasından endişe eden Içişleri Bakanlığı ise gösterilerin İslam’a ve toplumun değerlerine aykırı olduğunu söylüyor.

23 milyonluk ülkenin yüzde 10'unu oluşturan Şiiler, kendilerine ayrımcılık yapıldığından, hükümet ve ordudaki önemli mevkilere getirilmediklerinden, ülkedeki zenginlikten eşit faydalanamadıklarından şikayet ediyorlar.