İlk kez NATO üyesi olmayan bir ülke İncirlik Üssü'nde

IŞİD'le mücadelede görev alacak Suudi jetleri İncirlik Üssü'ne ulaştı. Suudi yetkililer, IŞİD'le mücadele kapsamında Türkiye'ye gönderileceği açıklanan jetlerin İncirlik Üssü'ne ulaştığını duyurdu. İlk kez NATO üyesi olmayan bir ülke İncirlik Üssü'nü kullanacak.

NTV Haber 14.02.2016 - 09:02

İlk kez NATO üyesi olmayan bir ülke İncirlik Üssü'nde

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin sözcüsü Tuğgeneral Ahmet el-Asiri savaş uçaklarının Suriye'deki IŞİD hedeflerine yönelik operasyonlara katılacağını söyledi.

"HAVA SALDIRILARI İÇİN KONUŞLANDIRILDI"

Savaş uçaklarının İncirlik Üssü'nde konuşlandırılmasının olası kara harekatına ön hazırlık olup olmadığı yönündeki soruya karşılık veren Suudi Tuggeneral Asiri, savaş uçaklarının hava saldırıları için konuşlandırıldığını belirtti.

KARA HAREKATI İÇİN ÇALIŞMA YÜRÜTÜLÜYOR

Suriye'de muhtemel kara harekatıyla ilgili çalışmaların askeri uzmanlarca yürütüldüğünü belirten Asiri, ayrıntıların ise ilerleyen günlerde netleşeceğini vurguladı.

Suriye'deki IŞİD hedeflerine yönelik olası kara harekatının Türkiye ile Suudi Arabistan arasında alınacak ikili kararla olmayacağını ifade eden Tuggeneral Asiri, bunun Brüksel'de konuşulduğu üzere ABD liderliğindeki koalisyon ülkeleri ile yapılmasının planlandığını, Türkiye ve Suudi Arabistan'ın ise koalisyonun iki güçlü üyesi olarak olası kara harekatında yer alacağını savundu.

ÇAVUŞOĞLU AÇIKLAMIŞTI

Suudi jetlerinin İncirlik Üssü'nü kullanacağını ilk olarak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu açıklamıştı.

ABD'nin F-15 savaş uçaklarıyla, Almanya'nın Tornado uçakları da İncirlik Üssü'nü kullanıyor.

Suudi Arabistan'la birlikte ilk kez NATO üyesi olmayan bir ülkenin savaş uçakları İncirlik Üssü'nü kullanmaya başladı.

Sayfa Yükleniyor...