NTV

Suudi Arabistan Rusya'dan S-400 satın alacak

ntv.com.tr

Dünya

Rusya'ya giden ilk Suudi Arabistan Kralı olma ünvanına sahip Kral Selman, Putin'le görüşmesinde önemli bir karara imza attı. Suudi Arabistan, Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi almaya karar verdi.

İlişkili Haberler

Suudi sermayesiyle kurulan Dubai merkezli El Arabiya televizyonu, Suudi Arabistan'ın Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi satın almak için ön anlaşma imzaladığını duyurdu.

El Arabiya'nın haberine göre, Suudi Arabistan S-400 füze savunma sisteminin yanısıra kendi savunma sanayisini geliştirmek için teknoloji de transfer edecek.

LAVROV: PUTİN VE KRAL SELMAN SURİYE KONUSUNDA ANLAŞTI

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova'da bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz'in Suriye'de önceliğin terörle mücadele olduğu hususunda anlaşma sağladıklarını söyledi.

Lavrov, "Suriye'deki tüm sorunların masaya yatırıldığı görüşmede terörle mücadelenin önceliğe sahip olduğuna dair ortak anlayış ortaya çıktı. Terörle mücadelenin aşırılıkçı ideolojiyle kararlı mücadele anlamına geldiği aşikar. Rusya ve Suudi Arabistan'ın Birleşmiş Milletler (BM) ve uluslararası arenadaki inisiyatifleri de buna yönelik. Suudi meslektaşlarımızı, BM Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) görüşülmekte olan yaklaşımlar hakkında bilgilendirdik" dedi.

Kral Selman'ın Rusya'nın Suriye'de barışçıl çözüm bulmaya yönelik çabalarına olumlu yaklaştığını da belirten Lavrov, "Suudi Kral, Astana formatı kapsamında Suriye'de çözüm için gösterilen çabaları olumlu bulduğunu söyledi. Rusya da, Riyad yönetiminin Suriye muhalefetini birleştirme çabalarını destekliyor" şeklinde konuştu.

ETİKETLER