Suudi Arabistan ile Nijerya arasında "kadın hacı adayı" krizi yaşandı. Umre ziyareti için Suudi Arabistan'a Cidde Havalimanı'ndan giriş yapmak isteyen bin kadar Nijeryalı kadın, Suudi yetkililer tarafından geri çevrildi. Suudi yetkililer, gerekçe olarak ise, yaşları 25 ile 35 arasında değişen kadınların yanlarında erkek refakatçi olmamasını gösterdi.

Nijerya Dışişleri Bakanlığı bu duruma yaptığı bir açıklamayla tepki gösterdi. Açıklamada, "Nijerya Hac Komisyonu’nun konuyla ilgii soruşturmasında, Suudi yetkililer, Nijeryalı kadın hacı adayları mahrem eksikliği sebebiyle geri çevirdi" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, Nijerya Hac Komitesi ile Suudi Arabistan arasında yapılan anlaşmanın, kadınların kendi bölgelerindeki hac komitesi yetkililerinin refakatinde hacca gidebileceklerini düzenlediği vurgulandı.

Ülkeye giriş talepleri kabul edilmeyen 171 Nijeryalı kadın hacı adayı bugün uçaklarla ülkelerine geri gönderildi. Yüzlerce kadın hacı adayının ise, hala Cidde ve Mekke'deki havalimanlarında bekletildiği belirtildi.

Nijerya Hac Komisyonu sözcüsü Umar Bala ise Fransız haber ajansı AFP’ye yaptığı açıklamada, "Bu hacı adayları sınırdışı edilmedi. Suudi yetkililerin hacı adaylarımıza karşı takındığı aşağılayıcı tutum yüzünden, komisyonumuzun aldığı karar üzerine ülkelerine dönmeye karar verdiler” dedi.

Nijerya Devlet Başkanı Goodluck Jonathan da, Suudi Arabistan'da mahsur kalan kadın hacı adayları için bir ekip görevlendirdiğini açıkladı.

Suudi yetkililerin böyle bir karar almasının arkasında, Nijeryalı çok sayıda genç kadının iş bulmak umuduyla bu ülkeye gitmesi gösteriliyor. Suudi yetkililer, 45 yaş üstü kadınların ülkeye girişinde bir sorun olmadığını belirtti.