Bahreyn'de bir ayı aşkın süredir devam eden gösterilerde kritik bir viraja girildi. Bu sabah erken saatlerde Suudi Arabistan’ın 1000 askerinin Bahreyn’e girdiği açıklandı.,

Görgü tanıkları yaklaşık 200 araçlık bir konvoyun başkente giriş yaptığını ve giriş sırasında yaklaşık yarım saatlik bir geçit töreni düzenlediğini bildirdi. Konvoyda 150 zırhlı araç ile 50 arazi aracının olduğu ancak tank ya da füze gibi ağır silahların yer almadığı aktarıldı. Konvoyun kraliyet ailesinin ikametgahı ile askeri hastanenin bulunduğu bölgeye gittiği bildirildi.

Suudi hükümeti tarafından yapılan açıklamada, bakanlar kurulunun Bahreyn'in yardım talebine karşılık verildiği belirtildi. Hükümet, Körfez İşbirliği Konseyi üyesi 5 ülke arasındaki anlaşma gereğince, üye ülkelerden birinin güvenliğinin tehdit edilmesinin, tüm üye ülkelerin güvenliğinin tehdidi olarak kabul edileceğini hatırlattı.

Reuters’e konuşan bir Suudi askeri yetkilisi de askerlerin hükümete ait binaları korumak için sınırı geçtiğini açıkladı. Hava ve karadan ülkeye giren askerlerin Körfez İşbirliği Konseyi’ne bağlı oldukları da belirtildi. Körfez İşbirliği Konseyi, Suudi Arabistan, Bahreyn, Katar, Kuveyt, Umman ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden oluşuyor.

BAE DE ASKER GÖNDERDİ
Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) de, Suudi Arabistan gibi Bahreyn'e "düzen ve istikrarın korunmasına katkı" için asker gönderdiğini açıkladı.

Açıklamayı yapan BAE Dışişleri Bakanı Enver Gargaş, askerlerin komşu ülke Bahreyn'in talebi üzerine gönderildiğini, bu kararın, Körfez İşbirliği Konseyi üyesi ülkelerin her türlü tehlike karşısında birlik içinde hareket etme ve güvenlik ile istikrarlarının bölünmez olduğu düşüncesi çerçevesinde alındığını kaydetti.

'BU SAVAŞ İLANIDIR'
Bahreyn'deki ayaklanmanın öncülüğünü yapan Şii'lerden, Suudi askerlerin ülkeye girişi sonrası yapılan açıklamada, askerlerin gelişi 'savaş ilanı' olarak değerlendirildi. Askerlerin ülkeye giriş yaptığı haberlerinden hemen sonra yüzlerce muhalif, başkentteki İnci Meydanı'nı çeviren barikatların etrafında toplanmaya başladı.

Şii muhalefetin uzun süre devam eden eylemleri karşısında Sünni Bahreyn kraliyet ailesi Sünni komşularından yardım istemişti.

Bahreyn'de muhalifler sokaklara 'özgür' yazıyor
Bahreyn'de muhalifler sokaklara 'özgür' yazıyor

Tunus’ta başlayan halk ayaklanmaları özellikle Kuzey Afrika ve Ortadoğu’da devam ederek yönetimlerin değişmesini istiyor.

İsyan ateşi büyüyor