Suudi-Japon ilişkilerinde 46 yıl sonra bir ilk

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz, beraberinde kalabalık işadamı heyetiyle Japonyayı ziyaret etti. 46 yıl aradan sonra Japonya'yı ilk kez bir Suudi Arabistan Kralı ziyaret ediyor.

13.03.2017 - 10:50

Suudi-Japon ilişkilerinde 46 yıl sonra bir ilk

Kral Selman ülkesinin ekonomik açılım çalışmaları kapsamında geldiği Japonya'da Tokyo Haneda Havalimanı'nda, Japonya Veliaht Prensi Naruhito tarafından karşılandı.

Ziyaretle ilgili açıklama yapan Japonya Hükümet Sözcüsü Yoşihide Suga, ülkesinin Suudi Arabistan'a ekonomik alanda destek vermeye hazır olduğunu belirtti.

Suga, geçen yıl Suudi Arabistan ile ekonomik ilerlemeyi hedefleyen 2030 vizyonu çerçevesinde iki ülke arasında mutabakata varılan Suudi Arabistan Vizyonu projesinin kapsamının da genişletilmesinin ikili görüşmelerde ele alınacağını kaydetti.

Japonya'yı 46 yıl aradan sonra ziyaret eden ilk Suudi Arabistan kralı olan Selman, Japonya Başbakanı Şinzo Abe ve İmparator Akihito ile görüşecek.

Kral Selman bir aylık Asya-Pasifik açılımı kapsamında Japonya'dan önce Endonezya ve Malezya'yı ziyaret etmişti. Kral Selman ziyaret kapsamında, Brunei, Çin ve Maldivler'de de temaslarda bulunacak.

Sayfa Yükleniyor...