Suudi Prens’e Napolyon nişanı Fransa'yı karıştırdı

Fransa’da Suudi Arabistan’ın Veliaht Prensi Mohammed Ben Nayef’e ‘’Onur Nişanı’’ takılması ülkede tartışma yarattı. Cumhurbaşkanı François Hollande, Fransa’nın en yüksek dereceli sivil nişanının değerini düşürmekle suçlanıyor.

ntv.com.tr 07.03.2016 - 17:34

Suudi Prens’e Napolyon nişanı Fransa'yı karıştırdı
Napolyon Bonapart tarafından verilmeye başlanan Fransa’nın en yüksek dereceli sivil nişanı ''Legion d'Honneur'' (Onur Nişanı).
Napolyon Bonapart tarafından verilmeye başlanan Fransa’nın en yüksek dereceli sivil nişanı ''Legion d'Honneur'' (Onur Nişanı).

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault konuyla ilgili yaptığı açıklamada, söz konusu nişanın ‘’bir diplomatik gelenek’’ olarak Suudi Prens’e verildiğini belirtti.

Fransız gazetesi Le Monde’un haberine göre, François Hollande tarafından ülkeyi ziyaret eden Suudi Arabistan’ın İçişleri Bakanı ve Veliaht Prensi Mohammed Ben Nayef’e verilen ‘’Onur Nişanı’nın’’ (Legion d'Honneur), ‘’gösterişli bir tören olmaksızın’’ takıldığının altı çizildi.

Elize Sarayı’ında geçtiğimiz Cuma günü gerçekleşen olay, ancak geçtiğimiz Pazar günü basına yansıdı.

Özellikle sosyal medyada yankı uyandıran olayla ilgili konuşan Avrupa Ekolojisi-Yeşiller Partisi sözcüsü Julien Bayou ‘’utanç verici’’ yorumunda bulundu.

Bayou, ‘’Fransa, daha önce Katar’la olduğu gibi, şimdi de Suudi Arabistan’la gerçekleştirdiği ticari ilişkilerin kölesi oldu’’ diyerek tepkisini dile getirdi.

Ulusal Cephe Partisi lideri Marine le Pen de, ‘’Sayın Hollande da yaptığından utanç duyuyordur’’ ifadesini kullandı.

Fransa İmparatoru Napolyon Bonapart tarafından 19 Mayıs 1802 tarihinde imzalanan kanunla 1804 yılında verilmeye başlanan ‘’Onur Nişanı’’ ülkenin en tanınmış nişanı olarak biliniyor.

FRANSA’NIN IŞİD’E KARŞI EN ÖNEMLİ MÜTTEFİKİ

Suudi rejimin yıl başından bu yana 70 idam cezası kararı alması ve geçtiğimiz Pazar günü bir hükümlünün kellesinin uçurularak idam edilmesi Fransa’dan büyük tepki görmüştü.

Suudi Arabistan özellikle Suriye’de terör örgütü Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile mücadelede Fransa’nın en önemli müttefiklerinden biri olarak ön plana çıkıyor.

Şeriatla yönetilen Suudi Arabistan, dünyada en çok idam cezası veren ülkeler arasında ilk sırada yer alıyor. Ülkede resmi kaynaklara göre sadece geçtiğimiz yıl 153 kişi idam edildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...