Süveyş Kanalı'nı kapatan geminin pervane ve dümeni çalıştı

Akdeniz'i Kızıldeniz'e bağlayan Süveyş Kanalı'nda salı günü karaya oturan The Ever Given adlı geminin kurtarılması için çalışmalar sürüyor. Yetkililer, geminin dümeni ve pervanesinin yeniden çalışmaya başladığını duyurdu. Öte yandan, Mısır Başbakanı Mustafa Medbuli, deniz trafiğinin mümkün olan en kısa sürede eski haline getirileceğini açıkladı.

Reuters - NTV Haber - Anadolu Ajansı 27.03.2021 - 17:06 | Son Güncelleme : 27.03.2021 - 17:56

Süveyş Kanalı'nı kapatan geminin pervane ve dümeni çalıştı

Süveyş Kanalı Genel müdürlüğü'nden gelen açıklamada dün akşam operasyon durdurulmadan önce geminin arka kısmının hareket etmeye başladığı bildirildi.

The Ever Given adlı nakliye gemisinin yeniden yüzdürülmesine yardımcı olmak için 14 römorkör konuşlandırıldı.

Bununla birlikte, geminin karaya oturmasının ana nedeninin şiddetli rüzgar değil, teknik bir sorun ya da insan hatası olabileceği vurgulandı. Geminin tankındaki 9 bin ton balast suyunun boşaltığı da açıklandı.

Diğer taraftan, yüksek gelgit ve rüzgarın gemiyi kurtarma çalışmalarını zorlaştırdığı aktarıldı. mevcut çabaların işe yaramaması halinde geminin yükünün hafifletilmesi seçeneğini deneyebilecekleri ifade edildi.

Ayrıca, kanaldan geçmeyi bekleyen 321 gemi olduğu da bildirildi. Küresel ticaretinin yüzde 12'sinin gerçekleştiği Süveyş kanalı  kapalı kaldığı her gün 10 milyar dolar kayba yol açıyor.

MISIR BAŞBAKANI: GEMİ TRAFİĞİNİ MÜMKÜN OLAN EN KISA SÜREDE ESKİ HALİNE GETİRECEĞİZ

Mısır Başbakanı Mustafa Medbuli, Akdeniz’i Kızıldeniz’e bağlayan Süveyş Kanalı'nda yük gemisinin karaya oturması sonucu oluşan deniz trafiğinin mümkün olan en kısa sürede eski haline getirileceğini açıkladı.

Medbuli, Uluştırma Bakanı Kamil el-Vezir ve Sağlık Bakanı Hale Zayid ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Süveyş Kanalı'nda yaşanan krize ilişkin açıklamalarda bulundu.

Başbakan, geminin sıkıştığı alandan çıkarılması için yardım teklif eden ülkelere teşekkür ederek, "Süveyş Kanalı'ndaki gemi trafiğini mümkün olan en kısa sürede eski haline getireceğiz ve yabancı uzmanlardan yardım istiyoruz." dedi.

Süveyş Kanalı'nda büyük ve ender rastlanan bir krizle karşı karşıya olduklarını belirten Medbuli, yeni gelişmeler ve ayrıntılarla ilgili tüm dünyayı bilgilendireceklerini sözlerine ekledi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu dün yaptığı açıklamada tüm dünya ticaretini etkileyen bu süreçte, "The Ever Given" gemisini kurtarmak ve Süveyş Kanalı'nı tekrar gemi geçişlerine uygun hale getirebilmek amacıyla, ilgili makamlardan talep gelmesi halinde Bakanlık olarak bilgi, tecrübe ve operasyon yöntemlerinin paylaşımı da dahil tüm imkan ve kabiliyetlerle yardıma hazır olduklarını ifade etmişti.

NE OLMUŞTU?

Dünyanın en önemli su yollarından biri olan Süveyş Kanalı'nda 24 Mart'ta dev bir konteyner gemisi ülkede yaşanan kum fırtınası ve kötü hava koşulları neticesinde görüş mesafesinin düşmesi nedeniyle kıyıya çarparak kaza yapmıştı.

"The Ever Given" isimli geminin dar kanalda enlemesine sıkışarak geçiş yolunu kapatması sonucu kanalda uzun gemi kuyrukları oluşmuş ve deniz trafiğinin durması nedeniyle ham petrol ve LNG sevkiyatlarında aksamalar yaşanmıştı.

Süveyş Kanalı İdaresi, aynı gün deniz trafiğinin normale döndüğünü açıklamış ancak 25 Mart'ta geminin yeniden hareket edene kadar Süveyş Kanalı'ndaki seyrüsefer trafiğinin askıya alındığını duyurmuştu.

Söz konusu geminin sahibi Japon firma da 26 Mart'ta yaptığı açıklamada, geminin yeniden yüzdürülmesine yönelik girişimlerde "zorluklarla karşılaşıldığını" bildirmişti.

MISIR'DAKİ KAZADA GEMİLER BÖYLE ÇARPIŞTI

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...