Svat'a dönüş başladı

Pakistan'ın Taliban'a karşı mücadele ettiği Svat Vadisi'nden taşınmak zorunda kalan 2 milyona yakın kişinin eve dönüşü başladı.

Anadolu Ajansı 13.07.2009 - 15:17

Pakistan hükümeti, ülkenin kuzeyindeki Svat vadisinde ordunun geçen Nisan'da başlattığı operasyonlar yüzünden evlerinden olan 2 milyon dolayında kişiyi evlerine geri göndermeye başladı.

Pakistan ordusu, Taliban'ı, başkent İslamabad'ın kuzeybatısındaki eski "kalesinden" sürdüğünü, hükümetin operasyonlar yüzünden bölgeyi terk etmek zorunda kalanları evlerine yollamaya kararlı olduğunu bildirdi.

Otobüsler ve kamyonların, Calozey kampında kalan Pakistanlıların ilk grubunu evlerine götürmek için hazır beklediği kaydedildi.

Hükümetin kamptan sorumlu olarak atadığı yetkili, hiç kimsenin geri dönmeye zorlanmadığını, bugün 108 ailenin kamptan gönüllü olarak ayrılacağını söyledi.

Pakistan ordusu, militanların İslamabad'ın 100 kilometre uzağındaki bir bölgeye girmesinden sonra, Nisan ayının sonlarında militanlara karşı çok büyük bir operasyon başlatmıştı. Ordu, operasyonlarda 1700'den fazla militanın öldürüldüğünü açıklamıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...