Tacizci pedere sahip çıktı, istifa etmeli

Vatikan'ın eski Başbakanı Kardinal Angelo Sodano'nun tacizci bir pedere sahip çıktığı ve bu yüzden istifa etmesi gerektiği iddia edildi.

14.04.2010 - 12:09

Roma Katolik Kilisesine bağlı bazı papazların çocuklara yönelik taciz ve tecavüzleri yüzünden ortaya çıkan skandal, 1990-2006 yılları arasında Vatikan Devlet Sekreteri (Başbakan) olarak da görev yapan Kardinaller Kurulu Başkanı Angelo Sodano'yu da güç duruma soktu.

Sodano, ABD'deki Katolik yayın organları tarafından, Vatikan'daki başbakanlık döneminde, taciz ve tecavüzcülüğü kanıtlanmış olan peder Marcial Maciel Degollado'ya yıllarca sahip çıkmakla suçlanarak yaylım ateşine tutuldu.

Haftalık dergilerden "National Catholic Reporter", Kardinal Sodano ile tartışmalı kimliğiyle ön plana çıkan peder Maciel arasındaki çıkar ilişkilerini masaya yatırırken, "America", eleştiri oklarını Sodano'ya yönelterek, "Vatikan'da kellesi gitmesi gereken bir kardinal var: Angelo Sodano. Kardinal Sodano, tecavüzcü peder Maciel'e yıllarca sahip çıktı. İstifa etmeli" görüşünü savundu.

"America"nın Avrupa muhabiri tarafından kaleme alınan haberde, 2008'de ölen Maciel'in hakkındaki tecavüz ve dolandırıcılık iddialarına karşın Vatikan'ın himayesi sayesinde Mesih'in Lejyonerleri tarikatının lideri olarak yıllarca görev yaptığı hatırlatılarak, "Peder Marcial Maciel yıllarca Roma'da himaye edilmişti. Bu himayecilik iğrençliğinden artık vazgeçildiğini gösterebilmenin en iyi yolu, Kardinal Sodano'nun istifası olacaktır" değerlendirilmesine de yer verildi.

Haberde, 1976'dan beri çocuklara tecavüz suçlamalarına maruz kalan peder Maciel'in kuruculuğunu yaptığı tarikatın başkanlık görevinden alınması için 30 yıla yakın bir süre beklendiğine de işaret edildi.

Maciel'in Kardinal Sodano'yla sıkı ilişkileri sayesinde, Dinsel Öğretiler Kurulu nezdinde yargılanmaktan yıllarca kurtulduğuna dikkati çeken haberde, Kardinal Sodano'nun yeğeni Andrea'ya Maciel tarafından Roma'da Mesih'in Lejyonerleri'ne ait bir üniversite kurma görevi verildiği belirtilerek, şu ifadeler kullanıldı:

"Maciel-Sodano ikilisi arasındaki güçlü para ve aile ilişkileri göz önüne alındığında, o dönemde kardinal olan Joseph Ratzinger'in 2004'te Maciel'i istifaya zorlayabilmek için ne denli çetin bir mücadele vermek durumunda kaldığı da daha kolay anlaşılabilmektedir."

Peder Maciel'in çocuklara cinsel taciz ve tecavüz nedeniyle Dinsel Öğretiler Kurulu tarafından papazlık yetkilerini icradan men cezası eşliğinde münzevi bir hayat yaşamaya mahkum edilmesi ancak 2006 yılında mümkün olmuştu.

Maciel, 2008'de 88 yaşındayken Miami'de ölmüş, ölümünün ardından da çeşitli kadınlardan nikah dışı çocukları olduğu ortaya çıkmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...