İran'da cumhurbaşkanlığı seçimi sonuçlarının ardından bastırılan protestolar, tekrar başladı. Ülkede Cuma namazı sonrasında büyük kalabalıkların gösteri düzenlediği belirtiliyor.

İlişkili Haberler


Musevi lehine slogan atanlara müdahale edildi, en az 15 kişi gözaltına alındı. Polisin gözyaşartrıcı gaz kullandığı gelen bilgiler arasında.

Başkent Tahran’daki olaylar eski Cumhurbaşkanlarından Rafsancani'nin verdiği Cuma hutbesi sırasında kalabalık bir grubun Musevi lehine slogan atması ile başladı. Polis, grubu gözyaşartıcı gaz ve copla dağıttı. Ardından, Tahran sokaklarında reformcuların rengi yeşiller içindeki kalabalıkların gösteri düzenlediği haberi geldi. Herhangi bir çatışma çıktığına ilişkin bilgi yok.

Reformculara destek verdiği bilinen eski Cumhurbaşkanı Rafsancani ise İran halkının çoğunluğunun 12 Haziran'daki cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin şüpheleri olduğunu söyledi.

Şüphelerin giderilmesi gerektiğini belirten Rafsancani, gözaltındaki muhaliflerin salıverilmesini, basın özgürlüğüne riayet edilmesini istedi.

Cuma namazına reformcu cumhurbaşkanı adayları Mir Hüseyin Musevi ve Mehdi Kerrubi ile eski Cumhurbaşkanı Hatemi'nin de katılacağı açıklanmıştı. Ancak, sözkonusu üçlünün orada olup olmadığı bilinmiyor.