Mısır'dan yayın yapan resmi Nil televizyonun haberine göre, Turizm Bakanı Münir Fahri Abdin Nur, 25 Ocak tarihinde başlayan hükümet karşıtı protestolar nedeniyle ülkeden kaçan turistlerin güvenlerinin tekrar kazanılması amacıyla Oprah Winfrey'in Tahrir Meydanı'nda gösteri yapmasını istediklerini açıkladı.

Oprah Winfrey'in davetlerini kabul etmesi durumunda bunun turistlerin güvenini kazanmak anlamında kendilerine yardımcı olacağını kaydeden Nur, birçok tanınmış sinema yıldızı ve medya mensubunu da meydanda gösteri yapmaya davet ettiklerini belirtti.

Nur, yapılan çalışmanın, Mısır'ın imajını yeniden düzeltmeye yönelik bir adım olduğunu ifade ederek olaylardan dolayı ülkeden ayrılan 1,5 milyon turisti geri kazanmak için çeşitli adımlar atmaya devam edeceklerini dile getirdi.

Mısır Turizm Bakanı Münir Fahri Abdin Nur, sosyal paylaşım sitesi Facebook kullanıcılarını da tanıtım için Mısır'a davet edeceğini anlattı.

Mısır, muhalif gösteriler başlamadan önce yılda 15 milyon turist ağırlıyor ve bundan senede 14 milyar dolar gelir elde ediyordu. Ülkede olayların başladığı 25 Ocak tarihinden bu yana turizm geliri kaybının 2 milyar dolar düzeyinde olduğu resmi makamlarca tahmin ediliyor.