Tahrir'de 'yaşlı başbakan' isyanı

Mısır’da eski başbakanlardan Kemal Ganzuri'ye yeni hükümeti kurma görevi verilmesine rağmen, Tahrir'de öfke dinmiyor. Sivil yönetim çağrısı yapan ve hükümette gençlere şans verilmesini isteyen muhalifler, Cuma namazından sonra Meydan’da "büyük eylem" planlıyor.

25.11.2011 - 11:34

Tahrir'de 'yaşlı başbakan' isyanı

Mısır’da günlerdir süren gösteriler, gecici hükümetin istifasına neden oldu. Askeri Konsey de yeni hükümeti kurma görevini eski başbakanlardan Kemal Ganzuri'ye verdi. 1996-1999 yılları arasında başbakanlık yapmış olan Ganzuri, Mısırlılar tarafından oldukça sevilen bir isim.


'YOKSULLARIN BAŞBAKANI'
Mübarek döneminde başbakanlık koltuğuna oturmuş olmasına rağmen kendini Mübarek yönetiminden soyutlamayı başaran Ganzuri için Mısırlılar "yoksulların başbakanı" yakıştırmasını yapıyor. Ancak, 78 yaşındaki Ganzuri'nin ismi bile Tahrir'de öfkeyi dindirmeye yetmeyeceğe benziyor.

'GENÇLERE ŞANS VERİLMELİ'
Tahri’deki protestocular Ganzuri’nin konusunda, “yaşlı isimlerden hiç bir zaman kurtulamayacak mıyız? Hep 70-80 yaşında isimler göreve geliyor. Gençlere hiç şans verilmiyor.” değerlendirmesini yaptı.

SEÇİMLERİ BOYKOT ÇAĞRISI
Meydandan 28 Kasım'daki seçimleri boykot çağrısı da yükseliyor. Protestocular, seçimlerin adil bir şekilde yapılması durumunda oy vereceklerini belirtti.

7 gündür Tahrir'i terk etmeyen göstericiler, bugünkü Cuma namazı sonrasında yüksek katılımlı bir gösteri düzenlemeye hazırlanıyor.

YÖNETİM SİVİLLERE DEVREDİLSİN
Yaklaşık 10 ay önce Mübarek yönetimini deviren Mısırlılar, geçici olarak göreve gelen Askeri Konsey'in yönetimi sivillere devretmesini istiyor.

ABD: HIZLA DEMOKRASİYE GEÇİLMELİ
ABD, Mısır'da yıl başında Hüsnü Mübarek yönetiminin devrilmesinden sonra ülkede hızla ve yumuşak biçimde demokrasiye geçilmesi çağrısında bulundu. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, ABD'nin, "Mısır'ın büyük tarihine değer bir demokrasiyi inşa ederlerken Mısır halkının yanında durmayı sürdürecekleri" bildirildi.

Açıklamada, Beyaz Saray'ın, "yeni Mısır hükümetinin, bir an önce gerçek bir otoriteyle yetkilendirilmesi gerektiğine güçlü bir şekilde inandığı" belirtilerek, Mısırlı göstericilere karşı aşırı güç kullanılması kınandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...