Takas anlaşması ne içeriyor?

İran ve Batı arasındaki nükleer krizi çözecek olan ve uranyum takasının Türkiye'de yapılmasını öngören anlaşma Tahran'da imzalandı. Peki Birleşmiş Milletler'in önerdiği takas anlaşması neleri içeriyor?

Haberler - NTV Haber 17.05.2010 - 10:42

Takas anlaşması ne içeriyor?

Tahran yönetimi, ülkedeki tıbbi araştırma reaktöründe kullanılmak üzere yakıt talebini Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'na iletince, Birleşmiş Milletler konuyla ilgili bir öneride bulunmuştu.

Buna göre İran'ın yüzde 3,5 oranında zenginleştirilen uranyumu Fransa veya Rusya'ya göndererek, karşılığında yakıta dönüştürülmek üzere yüzde 20 zenginleştirilmiş uranyum alması öneriliyordu.

Ancak İran, Birleşmiş Milletleri'in takasın başka bir ülkede gerçekleştirilmesi talebini kabul etmedi.

Müzakerelerden sonuç alınamaması üzerine Tahran yönetimi, kendi tesislerinde uranyumu zenginleştirme işlemini başlattı.

Ancak Tahran takas için kapıları kapamamış ve Batılı ülkelerin güven sorununu gidermesi ve ön şart koşmaması halinde müzakerelere başlanılabileceğini açıklamıştı.

Tahran'da Türkiye ve Brezilya'nın katılımıyla 3'lü bir zirve olacağı netleşince, Amerikalı yetkililer zirvenin yaptırım kararı karşısında İran'ın son şansı olduğunu belirtmişti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ise İran'a nükleer programı nedeniyle yeni bir yaptırım paketi uygulanması için görüşmelerini sürdürüyor.

Konsey daha önce İran'a yönelik 3 kez yaptırım kararı almıştı.

Sayfa Yükleniyor...