Takvime karşılık harita

Kıbrıs'taki müzakere sürecinde Türk tarafı haritayı görüşmeye hazır. Açıklamayı yapan müzakereci Kudret Özersay, sürecin takvime bağlanmasını ise şart koştu.

05.06.2014 - 00:41

Takvime karşılık harita

Kıbrıs’ta Türk tarafı, çözüm müzakerelerinin bir takvime bağlanması durumunda toprak konusundaki al-ver sürecini belirleyecek olan haritayı görüşmeye hazır olduğunu açıkladı.

Kıbrıs Türk tarafının müzakerecisi Kudret Özersay, müzakerelerin iki toplumun onayına sunulacak bir referandumla sonuçlanması konusunda bir yol haritası belirlenmesi halinde, toprak konusunun sonuçlandırılacağı haritayı müzakereye hazır olduklarını söyledi.

Rum müzakereciyle 5 saat süren görüşmenin ardından konuşan Özersay, “Eğer Rum tarafı irade gösterirse gecikmeksizin harita müzakeresi de dahil olmak üzere bizi adım adım referanduma götürecek süreci yaşayabiliriz” dedi.

Kıbrıs’ta sürdürülen müzakerelerden çıkacak muhtemel bir anlaşmada, Türk tarafının elindeki yüzde 36 oranındaki toprağın, yüzde 29 civarına ineceği yeni bir harita oluşması bekleniyor.

Harita Kıbrıs müzakerelerinin en çetin başlığını oluşturuyor. Türk tarafı haritayı müzakere etmek için ucu açık müzakereler yerine, sürecin bir takvime bağlanmasını şart koşuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...