Talabani: PKK ikna edilmeye çalışılıyor

Türkiye'nin Kürt sorununu çözme çabalarını desteklediğini belirten Irak Devlet Başkanı, PKK'nın silahları bırakması için ikna edilmeye çalışıldığını söyledi.

26.08.2009 - 21:58

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Reuters ajansına verdiği demeçte, "Türkiye'de Kürtlerin hakları konusunda yeni bir hava gördüğünü" ifade etti ve Türkiye'de hükümetin sorunu çözme çabalarını desteklediğini söyledi.

Hükümetin demokratik açılımına atıfta bulunan Talabani, bunun "Orta Doğu'da barış, Türkiye'nin birliği ve Irak, İran, Suriye ve Türkiye'deki Kürtlerin çıkarına olduğu" ifadesini kullandı.

Talabani, "Bu, Türkiye'de ileri doğru büyük bir adımdır. Kürtler bunu desteklemeli, bundan memnun olmalı ve bu politikaların sonunda başarılı olması için ellerinden gelenin en iyisini yapmalı" diye konuştu.

Talabani, "Kürtlerin PKK'yı, barış önerilerini kabul etmesi, silahlarını bırakması ve ülkeye dönerek siyasi faaliyetlere katılması için iknaya çalıştığını" söyledi.

Terör örgütü PKK'nın "demokratik çözümü kabul edeceği" görüşünde olduğunu kaydeden Irak Cumhurbaşkanı, "Bu sorunun silah ya da güç kullanmaya gerek kalmadan çözüleceğini düşünüyorum" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...