Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, geçtiğimiz ay Avrupa'da çeşitli temaslarda bulunan Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ile Erbil’e bağlı Selahaddin kentinde bir araya geldi.

İlişkili Haberler


Geçtiğimiz ay resmi davet üzerine Bağdat’a gelen Cumhurbaşkanı Gül ile birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında terör örgütü PKK’lılara “Ya silahı bıraksınlar, ya da Irak’ı terk etsinler” sözlerini sarf eden Talabani, bugün de PKK’lılara “Savaşmak istiyorsanız, gidin kendi dağlarınızda savaşın. Bizim dağlarımızda değil” diye seslendi.

Talabani ile Barzani arasındaki görüşmenin önemli bölümünü Türkiye oluştururken, toplantı çıkışında devlet başkanı Celal Talabani, “ Ben arkadaşlara sesleniyorum. Silahlı mücadelenin dönemi bitmiştir. Siyasi ve barışçıl yollara başvurmalarını istiyorum. Ve silahı bırakmalarını istiyorum. Ama eğer, savaşmak istiyorsanız, gidin kendi dağlarınızda savaşın. Bizim dağlarımızda değil” diye konuştu.

Mayıs ayında Erbil'de toplanması beklenen Kürt konferansı ile ilgili bir soru üzerine de Barzani, toplantının en kısa sürede yapılması için çaba harcadıklarını belirterek, "Bütün kesim ve partilerin bu konferansa katılması için çalışıyoruz. Amacımız bütün Kürtlerin tek ses olması. Bu ses de barış, kardeşlik ve dostluk sesi olacak" diye konuştu.

UMARIM SEÇİM SONUÇLARI DİYALOĞA VESİLE OLUR
Görüşme sırasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Irak ziyareti ve Cumhurbaşkanı Talabani ile görüşmesi, Barzani'nin Avrupa temasları hakkında bilgi verdiği bildirildi.

İki liderin ayrıca aralarındaki stratejik işbirliği anlaşması, Bağdat ile Kürt yönetimleri arasındaki ilişkiler, önümüzdeki aylarda yapılması planlanan Kuzey Irak’taki genel seçimleri ve bölgedeki gelişmelerin ele alınarak değerlendirildiği açıklandı.

Barzani, bir soru üzerine Türkiye’de yapılan yerel seçimler ve seçimde DTP’nin elde ettiği sonuca değinirken, “Seçimden dolayı tüm Türkiye halkını kutluyorum. Seçimde elde ettikleri başarıdan dolayı özellikle de Türkiye’deki Kürt halkını kutluyorum. Umarım bu seçimin sonuçları Türkiye’nin içindeki sorunların demokratik bir şekilde, diyalog yoluyla çözüme kavuşturulmasına vesile olur” dedi.

Bu arada görüşme sırasında, Talabani’nin lideri olduğu Kürdistan Yurtsever Birliği’ndeki önemli bazı isimlerin istifası ile gündeme gelen yönetim çatlağının da gündeme geldiği bildirildi.