Talat: AB, Kıbrıslı Türk'ü yalnız bıraktı

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Deutsche Welle'ye verdiği röportajda, Brüksel'in müzakere odasına bomba fırlattığını söyledi.

11.05.2009 - 10:42

Talat: AB, Kıbrıslı Türk'ü yalnız bıraktı

KKTC lideri Mehmet Ali Talat, AB’nin Kıbrıs’a ilişkin tavrını eleştirdi ve “Brüksel’in müzakere odasına bomba fırlattığını” kaydetti.

Deutsche Welle’ye konuşan Talat, Avrupa Birliği'nin Kıbrıslı Türkleri yalnız bıraktığına dikkat çekerek, şunları kaydetti:

"AB, Kıbrıslı Türklerin o büyük kararlılıkla savunduğu üyelik sürecini desteklemedi. İzolasyonları kaldıracağı sözünü verdi, kaldırmadı. Dolayısıyla Avrupa Birliği, Kıbrıs sorununda olumlu bir rol oynamadı.

Avrupa Birliği üstelik Kıbrıs Rum tarafını daha çözüm olmadan Avrupa Birliği'ne kabul ederek, Kıbrıs Rum tarafının çözüm isteğini öldürdü. Bu geçtiğimiz günlerde Avrupa Toplulukları Adalet Divanı'nın aldığı kararla daha da vahim bir hale geldi. Halen müzakere ettiğimiz mülkiyet meselesini dikkate almadan, Avrupa Toplulukları Adalet Divanı sanki Kıbrıs sorunu ve özellikle de mülkiyet sorunu hiç yokmuş gibi bir karar alarak, Kıbrıs Rum Mahkemesi'nin, Kuzey Kıbrıs'taki bir mal için aldığı kararın İngiltere'de uygulanabileceğine hükmetti ve aslında görüşme odasına bomba fırlattı. Bundan sonra Kıbrıs Rum tarafının mülkiyet başlığında bir ortak noktaya varmak için esneklik göstermesi hayal oldu. Dolayısıyla AB, Kıbrıs'ı birliğe alarak büyük bir günah işlemekle kalmadı, günahlarını adeta katmerledi."

Talat, KKTC'de işbaşına gelen UBP hükümetinin de Kıbrıs sorununun çözümü dışında bir seçeneğin olmadığını gördüğünü söyledi: "Ancak gerçekten ne kadar yapıcı olacakları, çözüm sürecini ne kadar destekleyecekleri, önümüzdeki günlerde belli olacak."

KKTC Cumhurbaşkanı, Türkiye’deki "Ergenekon sürecinin Kıbrıs’taki müzakerelere etkisi olacağını tahmin etmediğini" söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...