Talat: Çözüm için uluslararası ilgi şart

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs konusunda nihai adımın atılabilmesi için uluslararası topluma ihtiyaç olacağını, 2009 yılı içinde hedeflenen çözümün, eğer uluslararası ilgi de olursa başarılabileceğini söyledi.

Anadolu Ajansı 18.04.2009 - 20:59

Talat: Çözüm için uluslararası ilgi şart

Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürlüğü, Vakıflar İdaresi'nin Kıbrıs Türk toplumuna devrinin 53. yıldönümü nedeniyle düzenlenen etkinlikler çerçevesinde bugün ''Vakıflar Yürüyüşü'' düzenledi. Bu yıl ilk kez düzenlenen Lefkoşa'daki yürüyüşe, Cunhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da katıldı.

Etkinlik sırasındaki açıklamasında, ABD ziyaretiyle ilgili değerlendirmelerde de bulunan Talat, müzakerelerde her konuda veya birçok konuda anlaşılması durumunda, nihai noktayı koyarken mutlaka uluslararası toplumun ilgisine ihtiyaç olacağını, bu nedenle de Amerikalılar'ı uyarma ihtiyacı duyduğunu kaydetti.

ABD seyahatinin son derece iyi geçtiğine işaret eden Talat, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'a Kıbrıslı Türkler'in düşüncelerini aktarma fırsatı bulduğunu ve Kıbrıs'ta yürütülmekte olan müzakere süreci hakkında bilgi verdiğini bildirdi.

Clinton'a bilgi verirken aynı zamanda Kıbrıslı Türkler'in beklentilerini de ortaya koyduklarına işaret eden Talat, Kıbrıs'ta şu anda ciddi bir süreç yaşandığını, bu sürecin kısa zamanda oldukça önemli bir aşamaya geleceğinin görüldüğünü dile getirdi.

Amerikalılar'dan aldığı mesajın buna hazır oldukları yönünde olduğunu ifade eden Talat, ''2009 yılı içinde hedeflenen çözümün, eğer uluslararası ilgi de olursa başarılabileceğini'' söyledi.

Talat, ''Amerika seyahatinde, uluslararası toplum tarafından destekleneceğimizin sinyalini almış olduk. Burada önemli olan nokta çözüm konusunda belli bir ilerlemenin sağlandığı. Ancak nihai noktayı koyabilmek için uluslararası toplumun ilgisi şart'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...