NTV

Talat: Halkın geldiğimiz noktayı bilmesi lazım

Dünya

Kıbrıs'ta müzakerelere cumhurbaşkanlığı seçimi arası verildi. Dün 71. kez görüşen liderler, önce müzakerelerde gelinen noktayı açıklayacaklarını duyurdu. Ancak daha sonra Rum lider Hristofyas geri adım attı.

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde 71. kez görüştü.

Bu Eylül 2008'den bu yana süren müzakerelerde, KKTC'de gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar yapılacak son görüşme oldu.

İki lider görüşmeden sonra yaptıkları açıklamada müzakerelerdeki yakınlaşma ve farklılıkları kendi toplumlarına açıklama kararı aldı.

Yaklaşık 5 saat süren görüşmenin ardından, Talat ve Hristofyas adına ortak açıklamayı, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer yaptı.

Downer tarafından okunan ortak açıklamaya göre, liderler, müzakerelerde şu ana kadar sağlanan ilerleme ve farklılıklar konusunda kendi toplumlarına açıklama yapabilecek.

Müzakerelerde bugüne kadar, ''Yönetim ve Güç Paylaşımı'', ''AB Konuları'' ile ''Ekonomi'' başlıklarında önemli ilerlemeler sağlandığını ve bundan dolayı cesaretlendiklerini dile getiren liderler ise, kararlılıkla, Kıbrıs sorunuyla ilgili diğer konuları da çözüp, Kıbrıs'ta kapsamlı çözüm olacağına inandıklarını belirtti.

HRİSTOFYAS GERİ ADIM ATTI
Ancak bu açıklamaların ardından Rum lider Hristofyas, müzakerelerde ''ortak açıklama'' yapılmayacağını söyledi.

Rum radyosunun haberine göre Hristofyas, Güney Kıbrıs'a dönüşünde yaptığı açıklamada, ''müzakerelerin üçüncü aşamasının tamamlanmasının ardından herhangi bir ortak açıklama yapılmasının söz konusu olmadığını'' belirtti.

TALAT: HALKIN BİLMESİ LAZIM
KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ise, Kıbrıs müzakerelerinde gelinen aşamada ne noktada olduklarını halka açıklamaları gerektiğini ifade ederek, ''Halkın görüşmelerde ne noktaya gelindiğini bilmesi lazım. Bu nedenle biz açıklamamızı yapacağız'' dedi.

Makamına dönüşünde gazetecilere açıklama yapan Talat, liderlerin kendi halklarına, müzakerelerde elde edilen ilerlemeyle ilgili açıklama yapma kararına vardığını ifade eden Talat, önümüzdeki günlerde bu konuda halkı bilgilendireceklerini kaydetti.

MÜZAKERELERİ YÜRÜTEN LİDER SEÇİLİYOR
Talat, bugüne kadar çeşitli kesimlerin, elde edilen ilerlemeyi görüşme notlarıyla birlikte bildiği halde ''hiçbir ilerleme olmadığı'' iddiasında olduğuna işaret ederek, seçimlerden önceki son görüşme olması nedeniyle de elde edilen ilerlemeyi etik gereği halka duyurmaları gerektiğini söyledi.

''Yapılan seçimin müzakereleri yürüten liderin seçimi olduğunu'' belirten Talat, ''Dolayısıyla geldiğimiz aşamada ne noktada olduğumuzu duyurmamız gerekiyordu. Böylece ortak bir açıklamayla her iki liderin de kendi halkına konuyla ilgili açıklama yapacağını duyurmuş olduk. Böyle bir noktaya geldik, sanıyorum yararlı olmuştur. Biz de önümüzdeki günlerde gerekli açıklamaları yapacağız'' diye konuştu.

Açıklamanın ne zaman yapılacağı konusunda tarih veremeyeceğini, ancak gerekli hazırlık yapıldıktan sonra birkaç gün içinde açıklama yapılacağını kaydeden Talat, açıklamanın nasıl yapılacağını da ayrıca duyuracaklarını kaydetti.