Talat: Hedef 2009’da çözüm

KKTC Cumhurbaşkanı Talat ve Kıbrıs Rum yönetimi Dimitris Hristofyas’ın müzakereler çerçevesinde yaptıkları görüşme sona erdi. Liderler, görüşmenin sonunda Kıbrıs’ta en yakın zamanda çözüm bulunabilmesi için ellerinden geleni yapmayı taahhüt etti.

Haberler - Anadolu Ajansı 22.12.2008 - 18:50

Talat: Hedef 2009’da çözüm

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas’ın Lefkoşa ara bölgedeki 13. görüşmesi sona erdi.

3 saat süren görüşmenin ardından KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat yaptığı açıklamada, hedeflerinin 2009’da Kıbrıs sorununu çözmek olduğunu belirterek, zamanın hızla ilerlediğini söyledi.

Talat, Cumhurbaşkanlığa dönüşünde yaptığı açıklamada, gelecek yıl yapacakları çok iş olduğunu kaydetti.

Hristofyas ve Talat’ın görüşmesinin sonunda, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer iki lideri yanına alarak liderler adına ortak bir açıklama okudu.

Açıklamada, her iki liderin Kıbrıs’ta kapsamlı bir çözüm bulunabilmesi için kararlılıklarının devam ettiği ve bunu tekrar teyit ettikleri belirtildi. Mart 2008’den beri devam eden müzakerelere bakıldığında hala görüşülmesi gereken çok konu olduğu ifade edilen açıklamada, görüşme sürecinde kaydedilen ilerlemenin yeterli olmadığı belirtildi.

Liderler, ortak açıklamada en yakın zamanda çözüm bulunabilmesi için ellerinden geleni yapmayı taahhüt ettiler ve 2009 yılının “ortak vatan” Kıbrıs ve bütün dünyaya barış, huzur ve mutluluk gelmesi dileğinde bulundu.

Özel temsilci Downer da, her iki liderin de görüşmelerin başarıyla sonuçlanması için kararlılık gösterdiğini söyledi. Downer, Rum basınında kendisiyle ilgili haberlere atıfta bulunarak, söylemediği bazı şeylerin söyleniyormuş gibi aktarıldığını, Ankara ve Atina’da özel temaslar yaptığını ve herhangi bir açıklama yapmadığını belirtti.

Bugün 2008’in son görüşmesini yapan liderler, yeni yılda ilk görüşmeyi 5 Ocak’ta yapacaklar.

Sayfa Yükleniyor...