Talat: Şubat'a kadar ciddi ilerleme olmalı

Brüksel'de temaslarda bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Talat, Şubat ayına kadar Kıbrıs sorununda ciddi ilerleme olması gerektiğini söyledi.

05.11.2009 - 15:49

Avrupa Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn ile görüşen Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, AB ile NATO arasındaki işbirliğinin Türkiye tarafından engellendiği yönündeki iddiaları yanıtladı.

Talat, "AB’nin NATO’ya önem verdiğini ve NATO’nun genel güvenliğine bağlı olduğunu biliyoruz. Kıbrıs Türk tarafı ve Türkiye, Kıbrıs’lı Türk’ün canına ve malına kast eden Kıbrıs Rum ordusunun NATO’da yer almasına tahamül edemez. Asla mümkün değildir, bunu düşünemeyiz” dedi. Bunun çok büyük bir tehdit olduğuna, bir tür intihar olduğuna vurgu yapan Talat, güvenliğin başka bir meseleye benzemediğini söyledi.

Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik doğal takvime de değinen Talat "Yıl sonunu geçse bile, sanıyorum Türkiye’nin ciddi bir sorunu olmayacak. Nisan ayındaki seçimler bir dönüm noktası, kimse bunu inkar edemez. Çünkü Nisan ayındaki seçimler için makul bir zaman içerisinde kampanyalar başlayacaktır. Başlamadan önce Kıbrıs sorunu çözülmezse, Kıbrıs sorununun unsurları kampanyanın unsuru olacaktır. Bu doğru bir şey değil. Seçimlere etkisinin yanı sıra Şubat ayına kadar çok ciddi ilerleme sağlamamız gerekiyor ki bulunacak bu çözüm kuruluş anlaşmalarına ve anayasaya yansısın.” dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...