Talat: Yetki çatışması yaşanabilir

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, kurulacak yeni hükümetin Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin farklı bir yaklaşım sergilemesi halinde, yetki çatışması yaşanacağını söyledi.

NTV Haber 18.04.2009 - 01:23

Talat: Yetki çatışması yaşanabilir

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da, seçimlere ve sonrasına ilişkin görüşlerini NTV'ye anlattı.


Talat, anketlerde önde gözüken Ulusal Birlik Partisi'nin iktidara gelmesi halinde, Rum kesimiyle müzakerelerde hassas bir sürecin başlayacağı yönünde işaretler verdi.

Talat, "Burada önemli olan, kurulacak hükümetin Kıbrıs sorunua bakışıdır. Hükümet, sorununa ilişkin yaklaşımımızı desteklerse sorun olmaz ama desteklemezse yetki çatışması çıkar” dedi.

Talat, UBP lideri Derviş Eroğlu'nun Rum kesimiyle müzakerelere Dışişleri Bakanı'nın katılması yönündeki önerisine de sıcak bakmadığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı talat, “Eğer uygun bir kişi olursa bunu değerlendiririm ama bu siyasi maksatla söyleniyorsa... Takdir edersiniz ki kendi ekibimi kendim belirlerim. Toplulmararası müzakerelere daha önce dışişleri bakanı hiç katılmadı. Bu konu da yine seçimden sonra belli olacaktır” şeklinde konuştu.Ana muhalefet Ulusal Birlik Partisi (UBP) bu pazar günü yapılacak seçimler öncesi son mitingini Güzelyurt ilçesinde gerçekleştirdi.

6 milletvekili çıkaracak Güzelyurt ilçesinin İnönü meydanındaki miting alanına parti otobüsüyle gelen UBP Genel Başkanı Derviş Eroğlu ve UBP'nin milletvekili adayları meydanda coşkuyla karşılandı.

Partinin renkleri olan turuncu-beyaz balonlarla süslenen ve çok sayıda UBP destekçisinin hazır bulunduğu meydanda, "Tek başına iktidar, Eroğlu Başbakan", "Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) gidecek, UBP gelecek" gibi sloganlar atıldı.

UBP Genel Başkanı Eroğlu, partisinin milletvekili adaylarını miting alanında kurulan sahneye çağırması ve halkı selamlamasının ardından bir konuşma yaptı.

"Zafer için yola çıktık" diyen Eroğlu, CTP Genel Başkanı ve Başbakan Ferdi Sabit Soyer'in bugünkü açıklamasında seçimden sonra Bakanlar Kurulunu değiştireceğini söylediğini hatırlattı, ancak değiştirmesine gerek kalmayacağını, çünkü partisinin CTP'nin Bakanlar Kurulu’nu göndereceğini öne sürdü.

CTP'nin artık iktidardan inme vaktinin geldiğini ileri süren Eroğlu, "2003 seçimlerinde Ferdi Bey 'Brüksel, AB' diye diye gençlerin hayalleriyle oynadı. Bir 'evet'le 5 yıl hayatımızı zehir ettiler. Halkımız artık karar verdi, 'Oyun bitti' diyor" şeklinde konuştu.

Bu arada, Lefkoşa'dan Güzelyurt'a giden UBP miting konvoyu, Güzelyurt'tan Lefkoşa'ya giden CTP miting konvoyuyla Lefkoşa-Güzelyurt yolunda karşılaştı. İki partinin destekçileri bu karşılaşmada, bayraklar sallayarak, araçlarının kornolarını çaldı.

Kıbrıs Türk halkı bu pazar günü, 50 sandalyeli meclisin yeni üyelerini belirlemek için kendi devlet çatısı altındaki 10. genel seçime gidecek. Seçim yasakları ise yarın başlıyor.

SOYER: İLERLEMEK İSTEYEN BU HALKI KİMSE DURDURAMAZ
KKTC Başbakanı ve Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, ''ilerlemek isteyen bu halkı kimse durduramaz'' dedi.

KKTC'de iktidarın büyük ortağı Cumhuriyetçi Türk Partisi, pazar günü yapılacak milletvekilliği erken genel seçimleri propagandaları çerçevesinde son mitingini dün akşam düzenledi.

CTP Genel Başkanı ve Başbakan Ferdi Sabit Soyer, Lefkoşa İnönü Meydanı'ndaki mitingde yaptığı konuşmada, meydanın yoğunluğuna vurgu yaparak ''Bu iş bitti'' dedi.

Ana muhalefet Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Derviş Eroğlu'nu eleştiren Soyer, 2003 genel seçimleri ile 2005'deki cumhurbaşkanlığı seçimlerine değinerek, Eroğlu'nun başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı hayallerinin kısa sürdüğünü kaydetti.

''Statükocuların hayallerinin nisan yağmuru gibi kısa sürdüğünü'' ifade eden Soyer, ''Çünkü, ilerlemek isteyen bu halkı kimse durduramaz. Çünkü geri vitesi çıkardık, hep ileri'' dedi.

Soyer, ''barış, çözüm, demokrasi, ekonomik gelişme, sevgi ve aşk için CTP'nin 'yeşil yolunda' ilerleyeceklerini'' söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...