Pakistan bugün de kanlı bir saldırıyla sarsıldı. Pakistan'ın kuzeybatısındaki Peşaver’de, hükümet yanlısı Aman Laşker isimli milis grubundan hayatını kaybeden bir kişi için Adezai köyünde düzenlenen cenaze töreni sırasında yapılan saldırıda 34 kişinin öldü. Peşaver Mülki Amiri Siraç Ahmed Han, 50'den fazla kişinin de yaralandığını söyledi.

Bir polis yetkilisi, saldırının Taliban militanlarınca üstlendiğini açıkladı.

Telefonda konuşan bir görgü tanığı, yüzlerce kişinin cenaze namazı için toplandığı sırada meydana giren çocuk yaşlarında bir kişinin üzerindeki patlayıcıları ateşlediğini belirtti.

Peştun asıllı gönüllü milislerden oluşan Aman Laşker, Taliban militanlarına karşı silahlı mücadele ediyor. Taliban militanlarının hedefinde olan Aman Laşker milislerine karşı daha önce bu büyüklükte bir saldırı düzenlenmişti.

DÜNKÜ SALDIRIYI DA TALİBAN ÜSTLENDİ
Öte yandan, Pakistan'ın doğusundaki Faysalabad kentinde 27 kişinin ölümüne neden olan dünkü bombalı saldırının Taliban örgütü tarafından gerçekleştirildiği, saldırının sorumlularının göz altına alındığı açıklandı.

SON ÜÇ YILDA 4 BİN KiŞi ÖLDÜ
Pakistan'da Taliban ve El-Kaide militanları tarafından düzenlenen bombalı, silahlı ve intihar saldırılarında son üç yılda 4 bin kişi hayatını kaybetti. Pakistan ordusu teröristlerin önceki yıllara oranla güç kaybettiğini ve eylem yeteneğinin azaldığını savunuyor.

Pakistan hükümeti, Taliban ve El-Kaide militanlarına karşı mücadelede son 8 yılda 35 milyar dolar harcadığı ifade ediliyor.