Taliban Hakkani örgütünün liderinin ölümünü reddetti

Taliban lideri Molla Ömer'in ardından örgüte bağlı Hakkani örgütü lideri Celaluddin Hakkani'nin de öldüğü iddia edildi. Taliban, Hakkani'nin öldüğü iddialarını reddetti.

Haberler - Anadolu Ajansı 01.08.2015 - 10:39

Taliban Hakkani örgütünün liderinin ölümünü reddetti

Afganistan'da Taliban örgütü, ülkede Taliban'a bağlı olarak faaliyet gösteren Hakkani örgütünün lideri Celaluddin Hakkani'nin ölüm iddialarını reddetti.

Taliban Sözcüsü Zabiullah Mücahed, "Dün bazı basın kurumları, Celaluddin Hakkani'nin ölüm haberlerini yayınlandı, bu
haberler doğru değil" değerlendirmesinde bulundu.

Mücahed, Hakkani'nin geçenlerde biraz hasta olduğunu ancak uzun süredir sağlık durumunun çok iyi olduğunu duyurdu.

Pakistan'ın Peşhaver kentinde bulunan Afgan Taliban kaynakları, dün "Uzun süredir hasta olan Celaluddin Hakkani, 2014 Haziran'da öldü. Hakkani, Afganistan'ın Host kentinde bir yere defnedildi" ifadelerini kullanmıştı.

Afganistan'ı işgal eden Sovyetler Birliği'ne karşı Hizb-i İslami Yunus Halis grubunun komutanı olarak mücadele eden Hakkani, 1989'da Celalabad kentinin savunmasında adını duyurmuştu. 1996'da iktidara gelen Taliban'a katılan ve
örgütün lideri Molla Ömer'e bağlılığını ilan eden Hakkani, sınırlardan sorumlu bakan olarak görev yapmıştı.

Hakkani, 2001'de Taliban'ı deviren ABD önderliğindeki koalisyon güçlerine karşı düzenlenen saldırılarda da önemli roloynamıştı.

Hakkani'nin uzun süredir hasta olduğu iddia ediliyordu.

Taliban, Molla Ömer'in bir süre önce yakalandığı bir hastalık nedeniyle öldüğünü resmen açıkladıktan sonra Molla Ahtar Muhammed Mansur'un, yönetim şurası ve alimler tarafından uzun istişarelerin ardından örgütün yeni lideri olarak seçildiğini teyit etmişti.

Sayfa Yükleniyor...