Pakistanlı gazeteci-yazar Ahmed Raşid'in, Financial Times gazetesinde bugün yayımlanan "Amerika Birleşik Devletleri nasıl Taliban'la savaşa son vermeyi amaçlıyor" başlıklı makalesinde Washington yönetimin önündeki seçenekler irdeleniyor.

Ahmed Raşid yazısında, Amerikan yönetiminin Afganistan stratejisi ile ilgili olarak bir yön değişikliğine gitmek istediğini söylüyor. Raşid'e göre, Washington artık askerlerinden çok, savaşa son verecek bir strateji hakkında konuşmak istiyor.

Pakistanlı gazeteci-yazar, iki yıldan uzun süren iç çekişmeler ve rekabetin ardından, Obama yönetiminin ilk kez Taliban'la gizli görüşmeleri hızlandırma noktasında birleştiğini belirtiyor.

Ahmed Raşid'in aktardığı ayrıntılara göre, Amerikalı yetkililer, geçtiğimiz sonbahardan bu yana Taliban temsilcileri ile bir dizi görüşme yaptı. Ancak görüşmeler lojistik açıdan güçtü.

Amerika Birleşik Devletleri şimdi Taliban'ın siyasi bir büro açma talebini kabul ediyor ve bunun üzerinde çalışıyor. Büro muhtemelen bir Körfez ülkesinde açılacak ama Türkiye'de açılması da olası. Bu, Amerika Birleşik Devletleri'nin Taliban yönetiminin son bulmasından bu yana yaklaşık 10 yıldır izlediği politikada çok önemli bir değişim anlamına gelecek.

Raşid'e göre, bir büronun açılması ile Taliban ve Afgan hükümeti ile Amerikalılar gibi dış güçler arasında doğrudan görüşmeler yapılabilir.

Başbakan Erdoğan'ın danışmanlarından İbrahim Kalın'ın Taliban'ın İstanbul'da bir büro açması önerisinin değerlendirilmekte olduğunu söylediği geçen hafta Türk basınına yansımıştı.