Taliban yayımladığı bildiride, Kur'an-ı Kerim'i korumak için askeri üslere ve askeri konvoylara saldırı düzenlenmesi gerektiği, askerlerin öldürülmesi, ele geçirilmesi ve bir daha böyle bir eylemde bulunmamaları için onlara bir ders verilmesi gerektiği belirtildi.

İlişkili Haberler


GÖSTERİLER DEVAM EDİYOR
Afganistan'ın doğusundaki üç vilayette gösteriler devam ediyor. Lagman vilayetinin merkezinde 2 binden fazla kişinin toplandığı, Logar vilayetinin Koşi bölgesinde yaklaşık 500, Celalabad'da da yüzlerce kişinin gösteri yaptığı belirtildi. Gösterilerin barışçı bir şekilde devam ettiği ifade edildi.

Afganistan'da dün düzenlenen gösterilerde Afgan askerleriyle protestocular arasında çıkan çatışmalarda 9 kişi ölmüş, onlarca kişi yaralanmıştı.

ABD ASKERLERİNE EĞİTİM
Afganların tepkisi üzerine ISAF'ın ABD'li komutanı 'Kur'an' yakma olayından dolayı özür diledi ve başlayan protestoların ardından ISAF, askerlerini bu konuda eğitme kararı aldı. ISAF Komutanı John Allen'ın emri doğrultusunda tüm ISAF askerleri 3 Mart'a kadar, Kur'an-ı Kerim ve benzeri dini materyaller konusunda eğitilecek.