Taliban yardım görevlilerine saldıracak

Sel felaketinin vurduğu Pakistan'da yardımların dağıtımında güçlükler yaşanıyor. Taliban'ın yabancı yardım görevlilerine saldırı hazırlığında olduğunun bildirilmesi de durumu kötüleştiriyor.

Haberler 26.08.2010 - 15:08

Taliban yardım görevlilerine saldıracak

Pakistan'da sel felaketinden etkilenen 20 milyon kişi ölüm kalım savaşı veriyor. Sel bölgesinde koşullar giderek kötüleşiyor. Az sayıdaki yardımın dağıtımında yürek burkan görüntüler yaşanıyor.


Taliban'ın ise yabancı yardım örgütlerini tehdit ettiği iddia ediliyor. Adının açıklanmasını istemeyen Amerikalı üst düzey bir hükümet yetkilisi tarafından yapılan açıklamada, "Hükümet Pakistan Talibanı'nın ülkedeki yardım operasyonlarına katılan yabancılara saldırı düzenlemeye hazırlandığı yönünde istihbarat elde etti" denildi.

Yetkili, AFP'ye yaptığı açıklamada, Pakistan Talibanın'ın ülkedeki federal yetkililere ve eyalet yetkililerine de saldırı hazırlığında olabileceğini söyledi.

5 MİLYON İNSANIN BARINACAK YERİ BİLE YOK
Öte yandan Pakistan'da insani dram derinleşiyor. Selin vurduğu bölgelerde milyonlarca kişi, ölüm kalım savaşında. Koşullar giderek kötüleşiyor.

Birleşmiş Milletler en az 5 milyon kişinin başlarını sokacakları bir barınak bile bulamadığını söylüyor, özellikle bu kişiler acil desteğe ihtiyaç duyuyor. Ancak yardımlar hala yetersiz.

İlaç ve doktor sıkıntısının yaşandığı ülkede hastaneler de kapasitelerinin çok üzerinde faaliyet gösteriyor.

Birleşmiş Milletler kötü koşullar nedeniyle yaklaşık 2 milyon kişinin kolera, dizanteri ve ishal gibi suyla yayılan hastalıklara yakalandığını söylüyor.

Sayfa Yükleniyor...