Taliban'dan British Council'e saldırı: 9 ölü

Afganistan'ın İngiltere'den bağımsızlığını kazanmasının 82. yıl dönümünde, başkent Kabil'deki İngiliz yerleşkesine saldırı düzenlendi. 9 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı Taliban üstlendi.

19.08.2011 - 10:16

Taliban'dan British Council'e saldırı: 9 ölü

Kabil'deki NATO birlikleri adına konuşan bir yetkili, olayda başkentte kültür ve eğitim hizmetleri sağlayan British Council'in hedef alındığını açıkladı. Saldırıda bir yabancı asker ve sekiz Afgan polisin öldüğü bildirildi.

Olayda en az üç patlamanın meydana geldiği, ağır silahları bulunan kişilerin tesise baskın düzenledikleri bildirildi.

BAĞIMSIZLIK GÜNÜNDE SALDIRI
Taliban olaydan kısa süre sonra saldırıyı üstlenirken, saldırının Afganistan'ın 1919 İngiltere'den bağımsızlığını kazandığı günün yıldönümü sebebiyle düzenlendiği açıklandı.

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, Kabil'deki Birleşmiş Milletler'e ait bir binaya saldırıldığını söyledi fakat Birleşmiş Milletler'den bu yönde bir açıklama yapılmadı.

Olayla ilgili, Kabil'deki İngiliz büyük elçiliğinden yapılan açıklamada, saldırı sonrasında Afgan emniyet güçleriyle birlikte yürütülen araştırmanın sürdüğü bildirildi.

Kabil emniyet müdürü Eyüp Salangi AFP haber ajansına patlamaların intihar saldırısı sonucunda yaşandığını söyledi.

İNGİLTERE SALDIRIYI KINADI
İngiltere’nin Ortadoğu'dan Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Alistair Burt yaptığı açıklamada, ''Kabil'deki British Council binasına bugün yapılan alçakça saldırıyı kınıyorum. Bir kez daha uluslararası toplumu hedef alan bir saldırının Afganları öldürmüş olması üzücüdür'' dedi.

Olaydan etkilenen tüm İngiliz vatandaşlarının güvende olduğunu vurgulayan Burt, hiçbir İngiliz vatandaşının yaralanmadığını bildirdi.

Burt, ''Afganistan için daha iyi bir gelecek oluşturmaya yardım eden insanlara yönelik bu saldırı, İngiltere'nin Afgan halkına desteğini azaltmayacaktır'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...