Taliban'dan Suudi konsolosluğuna saldırı

Suudi Arabistan’ın Karaçi konsolosluğuna düzenlenen saldırıda bir Suudi diplomat öldü.

16.05.2011 - 11:59

Taliban'dan Suudi konsolosluğuna saldırı

Pakistan'ın Karaçi kentinde Suudi Arabistan Konsolosu'nun aracına düzenlenen saldırıda, bir Suudi diplomat hayatını kaybetti.

Karaçi polisinden bir yetkili, konsolosun saldırıdan sağ kurtulduğunu, bir diplomatın hayatını kaybettiğini, kimliği henüz belirlenemeyen saldırganın motosikletle olay yerinden kaçtığını söyledi. Saldırganların aracı, konsolosluk binasından yaklaşık bir kilometre ötede hedefledikleri de gelen haberler arasında. Suudi Arabistan da saldırda konsolosluk personeli Hasan el Kantani’nin öldüğünü doğruladı.

TALİBAN ÜSTLENDİ
Saldırı sonrasında haber ajanslarını telefonla arayan bir Taliban sözcüsü olayın sorumluluğunu üstlendiklerini söyledi. Sözcü Amerika El kaide ile çatışmayı ve hava operasyonlarını durdurana kadar benzer eylemler yapacaklarını söyledi.

Terör örgütü El-Kaide'nin lideri Usame Bin Ladin'in Amerikan askerlerince Pakistan'ın Abodabad kentinde öldürülmesinin ardından ülkedeki Suudi Arabistan Büyükelçiliği ve konsoloslukları olası hedefler arasında yer alıyordu.

El Kaide'nin Suudi Arabistan'daki iktidara düşmanlığı biliniyor.Elçilik, geçen hafta da el bombalı saldırıya uğramış, olayda ölen ya da yaralanan olmamıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...