Taliban’ın yeni stratejisi

Kandahar Valisi, yerel halktan desteği azalan Taliban militanlarının güneyde kentlere ''ayrı ayrı saldırı düzenleyerek'' strateji değiştirdiğini söyledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 08.06.2011 - 12:57

Montreal'de Uluslararası Amerika Forumu'ndaki bir toplantıya katılan Kandahar Valisi Tooryalai Wesa, AFP'ye verdiği mülakatta, ''Direnişçiler strateji değiştirdi. Kente geliyorlar, ayrı ayrı saldırı düzenliyorlar, patlayıcı ve mayın yerleştiriyorlar. Geçmişteki gibi mali kaynakları yok'' dedi.

Taliban militanlarının afyon tarımından daha az pay aldığını, çünkü artık köylülerle ilişkilerinin eskisi kadar sağlam olmadığını belirten Vali, ''Eskide yerel halk rehin alınmış gibiydi. Artık onlara yardım etmiyorlar, hükümet de geri kalmış bölgelerde daha fazla mevcut'' diye konuştu.

Afganistan'ın güneyinde güvenlik durumunun iyileştiğini de belirten Vali, ''Geçen yıl aynı dönemde bazı bölgelere, bazı köylere karayoluyla ulaşmamız mümkün değildi. Ben bile köylere gitmek için uçak kullandım. Şimdi Arghandab, Daman, Panjwaye, Zhari gibi yerlere arabayla gidiyorum'' dedi.

Uzun yıllar Kanada'da yaşamış olan Vali, Kanada'nın Kandahar'daki muharip misyonuna son verecek olmasına atıfta bulunarak, ''Kanada'nın mevcudiyeti çok önemli, ama eminim yerlerini uluslararası güç, Amerikalılar dolduracak. ABD Başkanı Barack Obama'nın Kandahar'da kaos olursa Afganistan'dan birliklerini çekeceğinden pek emin değilim. Amerikalılarla güvenlik konusunda temaslarımız oldu. 90'lı yıllarda olduğu gibi bizi yalnız bırakmayacaklar'' ifadesini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...