Taliban'la görüşme yeri için Türkiye işaret edildi

Devlet Başkanı Hamid Karzai ile görüşen Afgan liderler, Taliban'ın büro açması için en uygun ülkelerin Türkiye ve Suudi Arabistan olduğu konusunda anlaştı.

Haberler 15.12.2011 - 16:29

Taliban'la görüşme yeri için Türkiye işaret edildi

Karzai'nin bürosundan yapılan açıklamada, Afganistan, Taliban'ın Katar'da büro açmasıyla ilgili görüşmelerin dışında bırakılmasını protesto etmek için Katar büyükelçisini geri çağırdığı belirtildi. ABD'ni Katar'la ortak hareket ederek Taliban bürosunun bu ülkede açılmasına tepki gösteren Afgan liderler, Kabil'de Devlet Başkanı Hamid Karzai başkanlğında toplandı.

Toplantıya eski mücahid komutanlar, dini liderler ve devletin üst düzey yetkilileri katıldı. Toplantı sonrası Devlet Başkanlığı bürosundan yapılan açıklamada, "Taliban'la görüşmelere başlamadan önce halka karşı şiddet durdurulsun" denildi.

Toplantı öncesi bir üst düzey Afgan yetkili, Afgan hükümetinin, Katar'ın ABD ve Almanya ile Taliban bürosu açılması konusunda görüşmeler yaptığının farkında olduğunu ve bu girişimi barış sürecinin tesisi için desteklediğini belirtmişti.

ABD TALİBAN'LA YIL SONU GÖRÜŞMELERE BAŞLAMAK İSTİYOR
Aynı yetkili, Kabil yönetimi bu girişimi desteklemesine rağmen, kendi görüşlerine başvurulmamasını protesto etmek için büyükelçisini geri çekeceğini söylemişti.

Amerikan yönetimi, Taliban'la bu yılın sonuna kadar resmi barış görüşmelerine başlanabilmesi için Katar'da bir büro açılmasını istiyor.

Sayfa Yükleniyor...