Tamil Kaplanları: Teslim olmayacağız

Sri Lanka'da orduyla çatışan Tamil Eelam Kurtuluş Kaplanları, asla teslim olmayacaklarını açıkladı.

Anadolu Ajansı 27.04.2009 - 12:26

Tamil Kaplanları: Teslim olmayacağız

Sri Lanka'da ordunun geniş çaplı operasyon düzenlediği Tamil Eelam Kurtuluş Kaplanları, asla teslim olmayacaklarını açıkladı.

Tamillerin sözcüsü S. Puleethevan, bugünkü açıklamasında, ''Asla teslim olmayacağız ve meşru haklarımızı alana kadar savaşacağız'' dedi.

Puleethevan, telefonla yaptığı açıklamada, ''Uluslararası topluma tavrımızı açıkça belirttik. İsteklerimiz yerine getirilmeden asla teslim olmayacağız'' ifadesini kullandı.

Sözcü ayrıca, dün hükümet tarafından reddedilen ateşkes önerisinin ardından direnişçilerle Sri Lanka ordusu arasındaki çatışmaların bugün de sürdüğünü aktardı.

Sri Lanka ise, Tamillere karşı sürdürülen operasyonlarda artık ağır silahlar kullanılmayacağını bildirdi.

Sri Lanka devlet başkanlığı bürosundan yapılan açıklamada, "Hükümetimiz operasyonların sonuca ulaştığına karar verdi. Güvenlik kuvvetlerimize sivil kayıplarına neden olabilecek büyük kalibreli silahların, savaş uçaklarının ve uçaklardaki silahların kullanılmasına son verilmesi emri verildi" denildi.

Açıklamada, "Güvenlik kuvvetlerimiz çabalarını daha çok, rehin tutulan sivilleri kurtarmak ve sivil kayıplarını önlemeye vermeye yoğunlaştıracaklardır" ifadesi kullanıldı.

Sri Lanka ordusu, Tamillerin dün yaptığı tek taraflı ateşkese rağmen bugün yeni operasyonlar başlatmıştı.

Uluslararası toplumsa çatışma bölgesinde sıkışıp kalan binlerce sivilin tahliyesi için insani ateşkes ya da mola istiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...