Taner Yıldız'dan Fransa'ya uyarı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Uluslararası Enerji Ajansı Bakanlar Komitesi toplantısı için geldiği Paris'te Fransa'nın Japonlarla ortaklaşa Sinop'ta inşa edeceği nükleer santral projesi konusunda Fransız hükümetine mesajlar gönderdi.

19.11.2013 - 13:13

Taner Yıldız'dan Fransa'ya uyarı

Fransız resmi makamlarıyla "çok faydalı" görüşmelerde bulunduğunu belirten Yıldız, Türk medyasına yaptığı açıklamada, "Sözde Ermeni soykırımı bizim için kırmızı çizgi, Fransızlar bunun farkındalar, bu konulara girmeyeceklerini ümit ediyoruz" şeklinde konuştu.

Yıldız, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın Ocak ayı sonunda Türkiye'ye düzenleyeceği resmi ziyaretin Türk-Fransız ilişkilerinde siyasi, sosyal ve teknik alanda "yeni bir sayfanın açılacağı tarih" olacağını söyledi.

Nükleerde Fransa'nın Japonya'yla ortak olmasının önemine de değinen Yıldız, bu anlaşmayı "yüz yılı kapsayacak anlaşma" olarak değerlendirdi.

Enerji alanında Irak'la işbirliğini de gündeme getiren Yıldız, enerjinin "her iki ülkenin ilişkilerini yüklenecek kadar önemli bir başlık" olduğunu söyledi. Türkiye'nin Irak'ın kaygılarını, Irak'ın da Türkiye'nin kaygılarını anlamaya başladığını vurguladı.

Yıldız, AB ile enerji alanındaki müzakere başlığının açılması konusunda ise Avrupa kanadını suçladı. Enerji başlığında "fiili durumun masadaki evrakların ötesinde olduğunu" söyleyen Yıldız, Türkiye'nin doğalgaz ve enerji dağıtımında fiilen AB içinde olduğunu dile getirdi.

Yıldız bugün Fransa'nın Sanayi ve Kalkınma Bakanı Arnaud Montebourg ile görüştükten sonra Türkiye'nin 1973'ten bu yana ilk defa dönem başkanlığını üstlendiği Uluslararası Enerji Ajansı Bakanlar Komitesi toplantısının açılışını yapacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...