ABD'de Evanjelist Hristiyan vaiz-kanaat önderi William Franklin Graham 99 yaşında hayata veda etti.

ABD başkanlarına dini konularda danışmanlık yapan ve "Tanrı'nın makineli tüfeği" olarak tanınan Graham'ın öldüğünü "Billy Graham Evanjelist Derneği sözcüsü Jeremy Blume duyurdu. Son yıllarda birçok hastalıkla mücadele eden rahip Billy Graham'in Parkinson hastalığına yakalanmıştı. Graham 2005 yılında sağlık sorunları nedeniyle emekliye ayrılmıştı.

TRUMP'TAN BILLY GRAHAM MESAJI

ABD Başkanı Donald Trump da, rahip Billy Graham'ın yaşamını yitirdiğini Twitter hesabından yayınladığı bir mesajla duyurdu.

Trump, "Büyük Billy Graham öldü. Kimse onun gibi olamazdı! Hristiyanlar ve tüm inananlar tarafından çok özlenecek. Çok özel bir insandı" mesajını paylaştı.

Rahip Billy Graham, ABD eski başkanlarından Bill Clinton'la birlikte görülüyor. 
Rahip Billy Graham, ABD eski başkanlarından Bill Clinton'la birlikte görülüyor. 

BAŞKANLARIN DİN DANIŞMANIYDI

Muhafazakar kişiliğiyle bilinen Billy Graham, ABD başkanları Lyndon B. Johnson, Gerald Ford ve baba George Bush'a dini konularda danışmanlık yaptı. Demokrat Barack Obama'dan önce ABD Başkanı olan George W. Bush'u alkolizmin pençesinden 1980'li yıllarda kurtaran ismin de rahip Billy Graham olduğu biliniyordu.

Kuzey Carolina'da bir çiftçinin oğlu olarak 1918 yılında dünyaya gelen Billy Graham Güneyli Baptist Mezhebi'nin üyesiydi.

İKİ MİLYAR İNSANA VAAZ VERDİ 

ABD'de şimdiye kadar yaşamış birçok Hristiyan vaizden daha fazla vaaz veren Billy Graham stadyumlara on binlerce kişi topluyordu. Rahip Billy Graham 2002'ye kadar televizyon ve radyo gibi yayınları da kullanarak iki milyarın üstünde kişiye ulaşmayı başarmıştı.


ABD eski başkanlarından Richard Nixon'la arkadaş olan rahip Billy Graham Cumhuriyetçi Parti'ye yakın durdu. 
ABD eski başkanlarından Richard Nixon'la arkadaş olan rahip Billy Graham Cumhuriyetçi Parti'ye yakın durdu. 

NIXON'LA CUMHURİYETÇİ OLDU 

ABD'de Kongre Altın Madalyası ve Başkanlık Özgürlük Madalyası dahil olmak üzere birçok onura layık görülen Graham siyasi yaşamına Demokrat olarak başladı. Ancak daha sonra yakın arkadaşı Richard Nixon'un başkan olmasıyla Cumhuriyetçi Parti saflarına geçti.

"İsa hiçbir siyasi partiyi tutmadı diyerek" herhangi bir siyasi partiye üye olmadığın sık sık vurgulayan Billy Graham hep siyasi güçün yakınında yer almasını bildi. ABD başkanlarının dini konularda sık sık danıştığı isimlerden biri oldu.

DİN ADAMI BILLY GRAHAM HANGİ GÖRÜŞLERİ SAVUNUYORDU

İsrail'in Ortadoğu'daki varlığının güçlendirilmesi ve Kudüs'ün Yahudilerle Hristiyanlar tarafından birlikte yönetilmesi fikri, Billy Graham'ın savuna geldiği görüşlerden biri. Bunun nedeni, "Armageddon" yani "Büyük Kıyamet"in Kudüs'te gerçekleşeceği yönündeki inanç. Buna göre, kıyamet sonrasında Hristiyanlar yeryüzüne hakim olacak ve 1000 yıllık bir barış dönemi gelecek.

YAHUDİLERLE SIKI İŞBİRLİĞİ

Billy Graham, Beyaz Saray'a sürekli olarak Yahudilerle sıkı işbirliği içerisinde olunması gerektiğini, Kudüs'te yaşanacak nihai savaşla vaadedilen barış döneminin geleceğini telkin ediyordu.

Graham'in görüşleri öyle etkili oldu ki, yöntemde farklılıklar bulunsa da Hristiyanlarla Yahudilerin ortak hedefler doğrultusunda ilerlemesi ABD'nin devlet politikasına dönüştü. Evanjelistlerin, Jimmy Carter, baba Bush ve oğlu George W. Bush dönemindeki yükselişleri Beyaz Saray'ın küresel politikalarını yönlendirmelerine kadar vardı.

TRUMP İÇİN YOĞUN KAMPANYA YAPTILAR 

Uzmanlar, ABD'nin İsrail'i tanıyan ilk ülke olmasının ardında da bu Evanjelist yaklaşım ve baskının bulunduğunu belirtiyorlar. Donald Trump'ın seçilmesi için yoğun lobi faaliyeti yapan Billy Graham ve benzer görüşteki Evanjelist liderler, Beyaz Saray'daki etkilerini Trump'ın damadı Jared Kushner ile sürdürüyorlar.