Tarihi kolezyum liderlere ışık olsun!

Roma'daki tarihi Kolezyum, dünyadaki açlığa dikkat çekmek için 24 saatliğine yeşil renklerle ışıklandırıldı. Amaç, 'gıda' için Roma'da buluşacak devlet başkanlarını aydınlatmak.

15.11.2009 - 22:04

Tarihi kolezyum liderlere ışık olsun!

Roma'daki ünlü Kolezyum, dünyada açlık sorununa dikkat çekmek amacıyla bu akşam yeşil ışıklandırıldı. Işıklandırma 24 saat devam edecek.

'ActionAid' adlı sivil toplum örgütünün sözcüsü, tarihi arenada, "her insanın beslenme hakkına dikkati çekmek" için böyle bir eylem düzenlendiklerini bildirdi.

Sözcü, "Dünya gıda güvenliği zirvesinin arifesinde, örgütümüzün militanları, ümidin timsali sayılan yeşil ışıklarla aydınlatılan Kolezyum'un önünde ve örgütümüzün sesini duyurabildiği 40 kadar ülkede mum yakacak" dedi.

Sözcü, Kolezyum'u aydınlatmanın sembolik amacının ''Gıda sorunları için 16 Kasım'da Roma'da toplanacak devlet başkanlarını aydınlatmak'' olduğunu kaydetti.

ÖNCE FIRST LADY'LER

60 ülkeden devlet ve hükümet başkanları, Birleşmiş Mileltler’e bağlı Dünya Gıda ve Tarım Örgütü'nün Roma'da düzenlediği zirvede biraraya gelirken amaç, gıda güvenliğinin sağlanması ve açlıkla mücadele olacak.

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın da katılacağı zirveden sonuç alınması için, liderlerden önce first lady'ler kolları sıvadı. Toplantıda, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın uluslararası etkinliklerde pek görülmeyen eşi Azam Farahi de söz aldı.

Açılış konuşmasını Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in eşi Suzan Mübarek'in yaptığı toplantıda, Farahi, İran'ın açlıkla mücadelede örnek ülke olarak gösterilebileceğini söyledi ve Gazzeli çocukların açlığa terkedilmesini kınadı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...