Çekimser oy veren Alman vekil: Tasarı tam tersi sonuçlara yol açar

Alman Federal Meclisi'nin, Ermeni iddialarını tanıyan karar tasarısı oylamasında "çekimser" oy kullanan CDU milletvekili Wittke, "Tasarının tam tersi sonuçlara yol açabileceğini düşünüyorum” dedi.

Anadolu Ajansı 03.06.2016 - 13:30

Çekimser oy veren Alman vekil: Tasarı tam tersi sonuçlara yol açar

Alman Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) milletvekili Oliver Wittke, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını tanıyan Alman Federal Meclisi kararını eleştirerek, bunun arzu edilenin aksine Türkiye ile Ermenistan arasında uzlaşma sürecini zorlaştırabileceğini söyledi.

Almanya meclisindeki oylamada karara destek vermeyen iki milletvekilinden biri olan Wittke, “Benim arzu ettiğim, Türkiye’de özgürlüklerin, dini özgürlüklerin, basın özgürlüğünün, fikir özgürlüğünün daha da gelişmesi. Böyle bir karar tasarısı, bu hedeflerin sağlanmasına yardımcı olur mu? Bana göre yardımcı olmayacaktır" dedi.

Karar tasarısıyla, Türkiye’nin yaklaşımında olumlu yönde bir değişim, Türkiye ile Ermenistan arasında uzlaşma sürecine bir katkının arzulandığına işaret eden Wittke, ”Ben bu karar tasarısının tam tersi sonuçlara yol açabileceğini düşünüyorum. Bu karar tasarısı geçmişe odaklanıyor. Bugüne ya da geleceğe odaklanmıyor. Ben bu nedenle oylamada çekimser kaldım” ifadelerini kullandı.

"MİLLETVEKİLLERİNİN ÜÇTE BİRİ OYLAMADA YOKTU"

Hristiyan Demokrat milletvekili Oliver Wittke, Federal Meclis’te yapılan oylamaya katılımın çok yüksek olmamasını, bu konuda milletvekillerinin farklı görüşlere sahip olmasına bağladı.

Wittke, “Alman meclisindeki milletvekillerinin üçte biri oylamada yoktu. Hepsinin bugün çok önemli başka randevuları olduğunu düşünmüyorum” dedi.

Sayfa Yükleniyor...