'Taşlamayalım, asalım'

İran’da, zina yaptığı ve cinayete yardım ettiği gerekçesiye recmedilmesine karar verilen Sakine Muhammedi Aştiyani adlı kadın, uygun bir tesis bulunmadığı gerekçesiyle taşlanmaktan kurtuldu fakat idam cezası hala geçerli.

Haberler 26.12.2011 - 10:12

'Taşlamayalım, asalım'

Sakine Muhammedi Aştiyani, kocası İbrahim Kaderzade’nin kuzeni İsa Tahiri tarafından öldürülmesine yardım ettiği ve Tahiri’yle evlilik dışı ilişkiye girerek zina yaptığı gerekçesiyle 2005'ten bu yana cezaevinde tutuluyordu.

6 yılı aşkın süredir cezaevinde tutulan kadının asılarak idam edilmesine karar verildi. Kararı, mahkemeyi yöneten Malik Ejder Şerifi, Fars Haber Ajansı’na verdiği demeçle açıkladı.

Şerifi kararı, İran yargısının başında bulunan Ayetullah Sadık Laricani’nin, "Eğer şeriata uygun recm gerçekleştirilecek tesis yoksa, asıl amaç ölüm cezasını infaz olduğuna göre, bu durumda onu asarak idam edebiliriz" ifadeleriyle aktardı.

'DİN ALİMLERİ BEKLENECEK'
Şerifi, hapis cezası çeken Aştiyani’nin infazı için “acele etmeyeceklerini”, bunun yerine din alimlerinin kesin ve net bir karar almasını bekleyeceklerini vurguladı. Uluslararası örgütler, cinayete iştirak suçlamasının, Batı’dan gelen tepkileri azaltmak için uydurulduğunu savunuyor.

Sayfa Yükleniyor...